Europski tjedan strukovnog obrazovanja (European vet week) obilježen u Gospodarskoj školi Varaždin

Autor: Vjekoslav Mauriček, 9. 12. 2016.

Sa ciljem ukazivanja na važnost strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, Europska komisija, u suradnji s Europskim centrom za razvoj strukovnog obrazovanja (CEDEFOP) i Europskom zakladom za stručnu izobrazbu (European Training Foundation), organizirala je Europski tjedan vještina stečenih u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju od 5. do 9. prosinca. o.g.  Tako se i Gospodarska škola Varaždin, a i Republika Hrvatska po prvi put uključila u obilježavanje.

Tijekom  tjedna  učenicima se promoviralo strukovno obrazovanje kao prvi izbor u obrazovanju te predstavila pozitivna iskustva i mogućnosti u sklopu istog. Cilj je bio inspirirati i potaknuti sve na otkrivanje i upotrebu vlastitog talenta kroz visokokvalitetne programe strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, koji su odskočna „daska“ za uspješne karijere.

Gospodarska škola Varaždin  uključila se u navedeno događanje s dvije aktivnosti i to:

1. „OBITELJSKO PODUZETNIŠTVO“ – predavanje koje je održao g. Stjepan Kolednjak, direktor prodaje tvrtke Biovitalis d.o.o.  Varaždin, bivši učenik naše škole.

U prvom dijelu predavanja predstavio je tvrtku – razvoj poslovanja, misiju, viziju  te asortiman, a u drugom dijelu govorio je o osobinama uspješnog poduzetnika,  te kako planirati uspješnu karijeru.
Predavanju su prisustvovali učenici trećih i četvrtih razreda, smjer: Ekonomist, Komercijalist, te Ekonomska i Turistička gimnazija.

2. Radionica „Tradicijske namirnice na moderan način“- radionica koju je održao kuhar iz hotela Turist Marin Sambolek, bivši učenik Gospodarske škole Varaždin i direktor Damir Crleni.

Sudjelovalo je 35 učenika 1.,2.,3. razreda obrazovnih smjerova: kuhar i hotelijersko turistički komercijalist. Jela koja su se pripremala pod budnim okom Marina Samboleka u kuhinjskom praktikumu Gospodarske škole su:

-Salata Varaždin u košarici od parmezana

- Vabučin od bučinih koštica sa pogačicama od čvaraka

-Salata od varaždinskog kiselog zelja sa grožđicama,narančom i grožđem

-Hazburška juha

-Rolada od purećih prsa sa mlincima

-Goveđi file patačić sa savitkom od heljde

-Mlinci na varaždinski

-Pisanica zakmardi sa kukuruznim žgancima

-Kukuruzna zljevka sa umakom od šumskog voća

Pripremljena jela smo prezentirali i izdali na moderan način, te smo potaknuli zainteresiranost učenika za Hrvatsku tradicijsku kuhinju.