Earth in Mind

Autor: Vjekoslav Mauriček, 8. 6. 2018.

U sklopu projekta Earth in Mind, tijekom ove školske godine učenici GOŠK Varaždin odvojeno su prikupljali plastične vrećice za jednokratnu uporabu kako bi se one ponovo koristile kao materijal za izradu novih predmeta za višekratnu uporabu.

Cilj ove akcije jest reciklirati što više jednokratnih plastičnih vrećica kako bi se smanjila količina plastičnog otpada na odlagalištima, odnosno kako jednokratne plastične vrećice zbog neadekvatnog zbrinjavanja ne bi završavale u okolišu.

Od početka akcije odvojenog prikupljanja pvc vrećica u studenom 2017. (u 26 tjedana) prikupljeno je 670 vrećica, što čini oko 30% od ukupnog broja vrećica iskorištenih u školi u tom periodu.

Figure 1 – Prikaz broja prikupljenih vrećica po tjednima

Hvala svim učenicima i kolegama koji su sudjelovali i pridonijeli projektu odvojenim prikupljanjem vrećica.

Ovo su neki od predmeta koji se izrađuju na radionici organiziranoj u sklopu projekta, od vrećica koje prikupljate.

Ova radionica dio je globalnog trenda i pokazuje samo jedan od načina kako se plastični otpad može reciklirati i kako možemo pomoći očuvanju okoliša.

Evo još nekih od primjera:

Ovim putem pozivamo sve, učenike i djelatnike škole, da se uključe u akciju te i dalje odvojeno prikupljaju jednokratne pvc vrećice za daljnju reciklažu, kako bismo još bolje doprinijeli zaštiti okoliša.

Posebna pohvala učenicama koje su do sada sudjelovale u radionici, a to su učenice Leona Šaško (4.D), Ema Zavrtnik, Helena Grgec (2.H) te Lea Krušec, Valentina Zemljak, Martina Jurašković, Laura Škvarić, Lorena Milovec i Maja Duktaj (3.H).

Učenici i nastavnici su dobrodošli da se priključe radionici, pokažu svoju kreativnost i okušaju se sami u izradi predmeta od plastičnih vrećica, ali i da se uključe i u druge aktivnosti u sklopu projekta sljedeće školske godine. Zainteresirani se mogu javiti voditeljici projekta, prof. Vanji Perši.

We are doing the project because:

“Water and air, the two essential fluids on which all life depends, have become global garbage cans.” - Jacques Yves Cousteau

We want to:

“Try to leave the Earth a better place than when you arrived.” - Sidney Sheldon