MIRNO MORE 2018.

Autor: Vjekoslav Mauriček, 19. 10. 2018.

LEONARDA VUPORA IZ 4.H NA  JEDRILIČARSKOJ  FLOTI MIRA I PRIJATELJSTVA - MIRNO MORE 2018.

U organizaciji Udruge Mirno more Varaždin i pod pokroviteljstvom Varaždinske županije, ove su godine varaždinski srednjoškolci po 7. puta sudjelovali na humanitarnom međunarodnom  projektu „Mirno more- flota mira 2018.“.Među sudionicima su bile i učenica Gospodarske škole Varaždin Leonarda Vupora iz 4. Hrazreda te kao pedagoška voditeljica nastavnica Dubravka Kunić,prof.

Ove godine  je održana 24. po redu  jedriličarka flota prijateljstva „Mirno more“.  Riječ je o socijalno- pedagoškom projektu udruženja Mirno more iz Austrije, a  namijenjenom djeci i mladima različitih nacionalnosti, različitog socijalnog podrijetla i statusa te različitih fizičkih i psihičkih sposobnosti. Glavni cilj je stjecanje socijalnih kompetencija; vrlina ophođenja, druženja, sposobnosti timskog rada, uvažavanje različitosti, mirnog rješavanja konflikata i razvijanje ekološke svijesti.

Četrnaest učenika predstavnika srednjih škola Varaždinske županije, na  dvije jedrilice, sa profesionalnim skiperima i 2 pedagoške voditeljice, pridružilo se floti od 100 jedrilica koje su plovile Jadranskim morem upoznavši prirodne ljepote naših otoka- Kornata, Žirja, Drvenika i Šolte te kulturno povijesne znamenitosti Trogira, Primoštena i Rogoznice. Učenici su sudjelovali u radu tribine „Peace talk" ,  u kreativnim stvaralačkim radionicama te na  Svečanoj večeri sa zapaženim glazbeno scenskim programom i projekcijom kratkog filma koji su snimili u Varaždinu prikazavši kulturne znamenitosti našeg grada. Program su izveli zajedno sa sudionicima iz Čakovca, Sarajeva, Novog Sada i Bačke Palanke. U četvrtak, 20.09. 2018. u  Kaštelanskom zaljevu su sudionici flote prijateljstva u formaciji 100 jedrilica  istovremeno otvorili jedra i podigli zastave s porukom mira i prijateljstva.     Vrijeme je bilo pogodno pa su zahvaljujući skiperima mladi stekli osnovna znanja o jedrenju, mornarskim čvorovima i  na kraju dobili juniorske skiperske iskaznice.  Ovih tjedan dana bilo je sigurno  nezaboravno iskustvo za sve sudionike jer su stekli nova prijateljstva, upoznali druge kulture, pobijedili mnoge strahove, skuhali prvi ručak, izjedrili svoju himnu, pokazali zavidno zajedništvo i slogu i  postali pravi ambasadori mira i prijateljstva.

Jedriličarska flota prijateljstva „Mirno more“ održana je od 15 do 22 rujna 2018. godine, a sudjelovalo je  više  od 800 djece i mladih iz različitih država.