DEUTSCH IST KLASSE – GOSTOVANJE GĐE GABRIELLE ALBRECHT U GOSPODARSKOJ ŠKOLI

Autor: Vjekoslav Mauriček, 25. 9. 2013.

Ove školske godine na satu njemačkog jezika imali smo mogućnost upoznati osobu izvornog govornika njemačkog jezika. To je bila gospođa Gaby Albrecht iz Münchena, prijateljica naše profesorice Melanije Klarić.

Imali smo prilike saznati nešto o njoj i njenom životu. Gospođa Gaby djelovala je kao zanimljiva i komunikativna osoba te se trudila koristiti „Hochdeutsch“ da bismo je bolje razumjeli.

Posebno zanimljivo je to što je rekla da je svećenica, budući da to zanimanje za žene kod nas ne postoji. Mogli smo joj postaviti razna pitanja o svakodnevici u Njemačkoj; po tome smo uvidjeli koliko se naš i njihov život razlikuju, a koliko sliče.

Smatram da je dobro upoznati osobe poput nje i općenito strance, ne samo kako bismo vježbali jezik, nego da i upoznamo njihov način života.

učenica Maja Jerešić 4H

Kao učenica Gospodarske škole, smjera hotelijersko turistički tehničar, susrećem se s tri jezika između kojih je i njemački. Pošto se u našoj struci znanje jezika osobito cijeni, naši profesori nam omogućuju sve da bi nama bilo bolje.

Tako nam je na sat njemačkog jezika došla gđa Gaby Albrecht, dugogodišnja prijateljica naše profesorice Melanije Klarić. Meni, pa i cijelom razredu to je bilo jedno posebno i lijepo iskustvo. Imali smo priliku razgovarati s njom te čuti kako pravi Nijemac uistinu zvuči i kakav izgovor ima. To smo najbolje mogli čuti kada smo, kao uvod u našu temu „Regionen in Deutschland“, čuli pojedinosti o regijama. Tako smo saznali da se u nekim  regijama njemački izgovara sporo, a negdje brzo i kako to zvuči kada se izgovara tim tempom.

No nije cijeli sat protekao samo na temi gradiva. Pričala je ona i o sebi. Možda je bilo najzanimljivije kada je rekla da je po struci „ženski župnik“ i da je druge vjere, a da je k tome oženjena i ima dvoje djece. Osobno mi se jako svidio sat kada je ona prisustvovala i nadam se da će ih biti još kada će nam doći.

učenica Ivana Komes 4h