Predstavljena monografija Tradicijsko lončarstvo sjeverozapadne Hrvatske

Autor: Vjekoslav Mauriček, 9. 6. 2014.

U sklopu Dana otvorenih vrata Gospodarske škole održana je izložba tradicijskog lončarstva, radionica keramike i predstavljanje monografije tradicijskog lončarstva sjeverozapadne hrvatske.

Jadranko Gjerek, poznati varaždinski lončar i gimnazijalci Gospodarske škole Varaždin autori su dosad najopsežnije monografije o tradicijskom lončarstvu sjeverozapadne Hrvatske, izvornoj vještini koja ima turističke potencijale i koju je Ministarstvo kulture RH uvrstilo na popis dobara nematerijalne kulturne baštine. Upravo je prostor Varaždinske županije nekada bio središte obrtničke proizvodnje lončarskih predmeta.

Monografija je predstavljena u Gospodarskoj školi Varaždin; na sedamdesetak stranica, uz povijest lončarstva i opis tradicijskih lončarskih predmeta, uvršten je i rječnik pojmova vezanih uz tradicijsko lončarstvo te fotografije većine predmeta koji su se nekada proizvodili u obrtničkim radionicama. Autori fotografija su Andrej Švoger i polaznici fotografske radionice tijekom projekta kojeg je financiralo Ministarstvo znanosti, kulture i sporta RH. Uz predstavljanje monografije otvorena je i izložba fotografija tradicijskih lončarskih predmeta snimljenih u Jerovcu i u Gradskom muzeju Varaždin.

Polaznici radionice u Gospodarskoj školi imali su i sami priliku tijekom projekta naučiti vještinu izrade tradicijskih lončarskih predmeta pod vodstvom Matije Kuće, nagrađivanog mladog obrtnika iz Jerovca, jednog od rijetkih koji ovu vještinu nastoje spasiti od zaborava prenoseći svoje znanje na mlađe generacije.

Primjerci monografije, koji su besplatni, biti će dostavljeni školskim i gradskim knjižnicama u Varaždinskoj županiji.