NAŠI UČENICI PONOVNO NA JEDRILIČARSKOJ FLOTI MIRA

Autor: Vjekoslav Mauriček, 29. 9. 2014.

U organizaciji Udruge Mirno more Varaždin i pod pokroviteljstvom Varaždinske županije, ove su godine varaždinski srednjoškolci po 3. puta sudjelovali na humanitarnom međunarodnom projektu „Mirn more- flota prijateljstva“. Među 13 izabranih učenikia bili su i naši učenici Silvija Vađunec iz 4.O i Aleksandar Zagorec iz 4.E razreda, a voditeljica učenika bila je također naša nastavnica Dubravka Kunić,prof.

Ove godine  je održana jubilarna 20. jedriličarka flota prijateljstva „Mirno more“.  Riječ je o socijalno- pedagoškom projeku udruženja Mirno more iz Austrije,a  namijenjenom djeci i mladima različitih nacionalnosti, različitog socijalnog podrijetla i statusa te različitih fizičkih i psihičkih sposobnosti. Glavni cilj je stjecanje socijalnih kompetencija; vrlina ophođenja, druženja, sposobnosti timskog rada, uvažavanje različitosti, mirnog rješavnja konflikata i razvijanje ekološke svijesti.

Trinaestero  izabranih varaždinskih srednjošklaca na dvije jedrilice, sa profesionalnim skiperima i 2 voditeljice, pridružilo se floti od preko 100 jedrilica koje su plovile Jadranskim morem upoznavši ljepote naših otoka- Visa, Biševa, Paklenih otoka, Hvara i Brača. Učenici su sudjelovali u radu tribine „Djetinjstvo u ratu“,  u kretivnoj olimpijadi te na  Svečanoj večeri sa  scenskim programom koji je osmislila prof. Kunić, a  nastupili su zajedno sa sudionicima iz Čakovca, Bosne i Hercegovine i Srbije. U  Splitskim vratima su sudionici flote u formaciji svih jedrilica  istovremeno pustili u zrak preko 1000 balona s porukom mira i prijateljstva.     Vrijeme je bilo pogodno pa su zahvaljujući skiperima mladi stekli osnovna znanja o jedrenju, mornarskim čvorovima i  na kraju dobili juniorske skiperske iskaznice. Cijelo vrijeme sa sudionicima se družila ambasadorica projekta, brončana olimpijka, plivačica Mirna Jukić. Ovih tjedan dana bilo je  nezaboravno za sve sudionike što su varaždinski srednjoškolci  potvrdili  svojim izjavama oduševljenja na 1. programu Hrvatskog radija , gostujući telefonski u emisiji za mlade „Ništa nevažno“ .

Jedriličarska flota prijateljstva „Mirno more“ održana je od 13. do 20. rujna 2014. godine, a sudjelovalo je  više  od 900 djece i mladih iz različitih država.