Izvješće o provedenoj anketi o navici pušenja učenika prvih razreda

Autor: Vjekoslav Mauriček, 29. 1. 2015.

Među učenicima prvih razreda škole provedena je anketa o navikama pušenja. Način istraživanja, rezultdate i zaključke možete pročitati u daljnjem tekstu.

Uvod
Štetni učinci pušenja prvi su puta dokazani prije pedesetak godina. Od donošenja duhana u Europu stavovi prema konzumaciji duhana bili su različiti – od toga da ga se smatralo lijekom za brojne bolesti do toga da se pušenje kažnjavalo, a u prvim desetljećima 20. stoljeća postalo je društveno prihvatljivom navikom. Pušenje znatno povećava rizik od nastanka bolesti srca i krvnih žila, i to posebice srčanog i moždanog udara. Pušenje i navike pušača mladih danas je dosegao vrhunac.
Naime, u jednoj od Europskih zemalja, Velikoj Britaniji, istraživanje je pokazalo kako čak 9% djece između 11 i 15 godina puši iako se duhanski proizvodi ne smiju prodavati djeci maloljetne dobi.
Bivši ministar zdravlja Rajko Ostojić upozorio je da svaka treća odrasla osoba u Hrvatskoj pušač, a svaki peti hrvatski srednjoškolac puši svakodnevno. Već više od 55% mladih između 15 i 16 godina počinje konzumirati duhan.
Na temelju te teze odlučili smo provesti istraživanje.

Cilj
Cilj provođenja ankete bio je saznati koliko učenika prvih razreda puši te koliko su svjesni posljedica pušenja.

Provedba
Anketa je provedena među učenicima prvih razreda Gospodarske škole Varaždin. Anketirano je 110 učenika slučajnim odabirom, birano je 10 učenika iz 11 različitih razreda.

Anketni upitnik
Anketa se sastoji od 17 pitanja na kojoj su učenici mogli zaokružiti jedan ili više odgovora od A do E.

Rezultate provedenog istraživanja možete pročitati u prilogu.