Lucija i Marin predstavljali Gospodarsku školu na Godišnjoj konferenciji i natjecanjima AEHT 2015. Cervia

Autor: Vjekoslav Mauriček, 10. 11. 2015.

Lucija Košić, 4.d i Marin Sambolek, 2.v  zastupali su našu školu na ovogodišnjim natjecanjima u okviru godišnje konferencije članova organizacije AEHT u talijanskom gradiću Cervia početkom listopada ove godine. Nakon što je Vanja Orban prošle godine „probio led“ natječući se u Beogradu u kategoriji nouvelle cousine, ove godine su svoju sreću okušali Lucija u kategoriji turistička destinacija i Marin u  kategoriji haute cousine.

Što je AEHT?

AEHT  je međunarodna nevladina organizacija savjetodavnog karaktera u Vijeću Europe. Osnovni cilj ove udruge je promocija europskih vrijednosti u hotelskim i turističkim školama uspostavljanjem komunikacije između europskih hotela i turističkih škola, informiranjem o ugostiteljskom obrazovanju u drugim zemljama, poticanjem razmjene učenika i nastavnika, stvaranjem užih veza između škola i poslodavaca, te objedinjavanjem nastavnih metoda i materijala, znanja i vještina. Jedna od posebnosti AEHT-e je da u svoje aktivnosti uključuje sve čimbenike u sustavu obrazovanja, dakle ne samo ravnatelje škola, već i nastavnike i učenike. Da bi se zadovoljile potrebe svih ovih grupa organizira se čitav niz aktivnosti tijekom godine, kao što su seminari, savjetovanja, radionice i takmičenja u pojedinim disciplinama.

Udruga je osnovana 1988. godine na inicijativu Jean-Paul Bernarda i Martina Brudera, ravnatelja i zamjenika ravnatelja Hotelske i turističke škole Strasbourg-Illkirch u Francuskoj.U vrijeme osnivanja AEHT se sastojala od 24 škole iz 16 europskih zemalja. Tijekom godina broj njenih članova popeo se na oko 430 škola iz 44 europske zemlje. Naša škola ušla je kao 20. škola iz Hrvatske u članstvo ove organizacije 2014. god.

Godišnja konferencija i natjecanja

Najatraktivnije je, svakako natjecanje u okviru godišnje konferencije, koja se svake godine održava u nekom drugom europskom gradu, a ove je godine okupila preko 600 sudionika, od kojih više od 300 učenika i studenata iz cijele Europe. To je izuzetna prilika da se uči na licu mjesta, da se isprobaju vlastite snage u vrlo oštroj konkurenciji, da se steknu nova iskustva koja se prenose svojim kolegama u školi, te naposljetku da se procijeni vlastito znanje s vječnom težnjom da se bude još bolji i vještiji.

Cervia 2015.

Najbrojniji sudionici su najčešće i najuspješniji. Tako je ove godine najviše nagrada otišlo u Austriju, Italiju i Nizozemsku, čije delegacije su nerijetko brojile i više od 40 članova. Međutim, nisu ni Hrvati ostali bez odličja. Valentina iz Vinkovaca odnijela je broncu u kategoriji slastica, a Asja iz Zagreba bila  je srebrna u kategoriji recepcije. Naši Marin i Lucija su marljivo pripremali svoje nastupe i bili njima zadovoljni. Iako su se kući vratili „praznih ruku“ zasigurno su bogatiji iskustvom i dojmovima  koje će dugo pamtiti i koji će im pomoći u daljnjem obrazovanju i  izgradnji karijere. A to je ono što je najvrjednije!