Natjecanje učenika zadruge Sunce u brendiranju i izradi suvenira od eko materijala

Autor: Vjekoslav Mauriček, 11. 12. 2015.

U petak, 11. prosinca 2015. godine, učenička zadruga Sunce Gospodarske škole Varaždin, sudjelovala je na natjecanju učenika u brendiranju i izradi suvenira regije od ekološki prihvatljivih materijala u Srednjoj školi Novi Marof. Zadruga je sudjelovala sa suvenirom pod nazivom ''Cinkuš''.

''Cinkuš'' je zaboravljeni kajkavski naziv za malo zvonce koje je najavljivalo sve važnije događaje u čovjekovu životu, početak adventa ili je zimi zvonilo sa saonica.

Suvenir je mobil koji ima zvučnu komponentu, a svi dijelovi napravljeni su ručno od materijala koji su ekološki razgradivi. Izrađen je od gline, ukrašen je pamučnom mašnicom  te  oslikan valovitim linijama i cvjetnom grančicom lana – motivima "cinfranja" sa starih lončarskih predmeta.

Ovim suvenirom nastoji se očuvati i tradicijsko lončarstvo sjeverozapadne Hrvatske koje je upisano na Listu zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara RH.

Na natjecanju su sudjelovali: ravnateljica Katica Kalogjera Novak, prof. Dora Bakek, prof. Nevenka Vukašinović, te učenice 4.K razreda:  Lorena Petek, Diana Satončić, Martina Mikulčić i Martina Kostanjevec.