Učenici vježbeničke tvrtke Gospodarske škole Varaždin EU projektom dobivaju iste uvjete rada kao i njihovi njemački kolege

Autor: Vjekoslav Mauriček, 23. 2. 2016.

Najbolja praksa vježbeničkih tvrtki iz Njemačke biti će primijenjena u nastavi Gospodarske škole Varaždin čiji su učenici i nastavnici od 15.-18. veljače 2016. posjetili četiri njihove škole – Engelbert-Bohn-Schule Karlsruhe, Walter Eugen Schule Karlsruhe, HLA Bruchsal i Wilhelm Röpke Ettlingen.

Učenici i nastavnici su tako iz prve ruke imali prilike vidjeti kako njihovi kolege iz Njemačke imaju organiziranu nastavu te koje suvremene metode i nastavne oblike rada koriste na predmetu Vježbenička tvrtka, koju u 3. i 4. razredu u sklopu zanimanja Ekonomist, Komercijalist i Ekonomska gimnazija ima i Gospodarska škola Varaždin.

Program Vježbenička tvrtka je zamišljen kao usvajanje i utvrđivanje teorijskoga znanja kroz konkretno obavljanje poslova koji se inače obavljaju u pravoj organizaciji. Razred je podijeljen na odjele (administracija, nabava i skladište, financije i računovodstvo, ljudski resursi, proizvodnja, prodaja), a učenici uče kako se stvarno osniva tvrtka, kako se obavljaju sve poslovne komunikacije i financijske transakcije, kako se prezentira proizvod/usluga te knjigovodstveno evidentiraju sve promjene.

Studijsko putovanje omogućeno je projektom „Interdisciplinarni kurikulum srednjih strukovnih škola“ čiji je nositelj Gospodarska škola Varaždin. Cilj projekta je uvođenje informacijsko-komunikacijsko-tehnoloških nastavnih metoda i interdisciplinarnih sadržaja, što će se među ostalim postići i razvojem Vježbeničkog ERP sustava - edukativnog informacijskog sustava koji se koristi za lakše savladavanje gradiva iz strukovnih sadržaja i stjecanje poduzetničkih kompetencija.

Projekt se provodi u okviru poziva za dodjelu bespovratnih EU sredstava Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama, a ukupna vrijednost projekta je 2.198.788,80 HRK. Partneri na projektu su Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju Split, Srednja škola M. A. Reljković Slavonski Brod i softversko poduzeće Evolva d.o.o. koje razvija Vježbenički ERP.