VIDEO URADAK: „THE JEWISH CEMETERY IN VARAŽDIN“

Autor: Vjekoslav Mauriček, 4. 3. 2020.

Učenici 1. N razreda snimili su video uradak na engleskom jeziku o Židovskom groblju u Varaždinu uz mentorstvo svoje profesorice  engleskog jezika Biserke Zajec. Ovim video uratkom učenici su izrazili svoje poštovanje prema svim pripadnicima varaždinske židovske  zajednice koji su stradali u holokaustu.

Židovsko groblje u Varaždinu važan je dio židovske kulturne baštine grada Varaždina. Ministarstvo kulture Republike Hrvatske proglasilo ga je  zaštićenim spomenikom kulture 2005. godine. Velika je šteta što ovo groblje nije dostupno javnosti niti je uključeno u turističko razgledavanje grada Varaždina.

Na ovoj poveznici možete pogledati ovaj video uradak.

Učenici 1. N i 3. T razreda u sklopu projekta o holokaustu kojeg provode s prof. Biserkom Zajec posjećuju sva kulturna događanja na temu holokausta u našem gradu. Tako su 11.10.2019. posjetili Kino Gaj i pogledali projekciju filma „Dnevnik Diane Budisavljević“. Ovaj nagrađivani film donosi priču zagrebačke humanitarke koja je spasila više od 10.000 djece iz ustaških logora za vrijeme NDH.

15.03.2020. učenici 1.N i 3. T razreda posjetit će predstavu „Med Zidima“ u varaždinskom Gllugl teatru. Radnja ove predstave događa se u noći 12.7.1941. kada su članovi varaždinske židovske zajednice odvedeni u logore.