Into the woods...izložba Vanje Perši, prof.

Autor: Vjekoslav Mauriček, 21. 4. 2021.

Poštovani učenici i nastavnici,

povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje, pozivamo vas na šetnju šumom, ovaj put kroz objektiv autorice izložbe i voditeljice projekta Earth in Mind, prof. Vanje Perši.

I took a walk in the woods and came out taller than the trees.

Henry David Thoreau

Izložba podsjeća da je šuma, osim mjesta rekreacije i duhovnog i tjelesnog odmora, dom milijunima stvarnih i mitskih bića, mrava i vilenjaka, ćuka i patuljaka, vuka i gnomova... Šuma straši i pruža utjehu, štiti i hrani, tajnovita je ali i otkriva, iscijeljuje i inspirira, pjesnike, slikare, fotografe, a fotografije prof. Perši prikazuju oku neprimjetnu paletu boja koju nam šume otkrivaju u igri večernjeg svjetla. Autorica ovom izložbom prije svega ipak želi naglasiti važnost očuvanja šuma. Šumski ekosustav ovdje je samo primjer kojim se autorica služi da bi upozorila da o zdravlju ekosustava ovisi održivost života na Zemlji za sve kojima je ona dom.

Ova izložba jedna je od aktivnosti koje se provode tijekom godine u sklopu projekta Earth in Mind i  može se pogledati do kraja nastavne godine.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22.4. svake godine kako bi se jačala svijest ljudi o potrebi očuvanja okoliša i utjecaju ljudskog djelovanja na prirodu. Projekt Earth in Mind posvećen je tome i ove godine, i to s naglaskom na dvije teme: problem gubitka biološke raznolikosti i utjecaja čovjeka na okoliš vezanog uz proizvodnju i konzumaciju hrane. Tako su se učenici kroz predavanja, prezentacije i kvizove mogli upoznati s činjenicom da je stopa izumiranja vrsta trenutačno alarmantna, saznati koji su uzroci ove povećane ugroženosti vrsta, podsjetiti se na iznimnu važnost usluga ekosustava koje čovjek koristi, nažalost s nedovoljnom odgovornošću, te u kom smjeru djelovati kako bi se biološka raznolikost očuvala. Jednako tako kroz projekt se želi upoznati učenike s time kakav utjecaj i posljedice na okoliš imaju način prehrane, najčešće poljoprivredne prakse i bacanje hrane, budući da su i to neki od izazova s kojima se moramo suočiti kako bismo zaštitili planet.

Projekt se provodi na engleskom jeziku.

The tree which moves some to tears of joy is in the eyes of others only a green thing that stands in the way.

William Blake

Thank you for protecting our planet!

Posebna zahvala našoj knjižničarki za pomoć u postavljanju izložbe.

Vanja Perši, prof.

« Lipanj 2022 »

Gospodarska škola Varaždin / Božene Plazzeriano 4, HR-42000 Varaždin / www.ss-gospodarska-vz.skole.hr / gospodarska@ss-gospodarska-vz.skole.hr