NAŠA UČENICA IVANA KOKOT NA SVJETSKOM NATJECANJU U BELGIJI

Autor: Vjekoslav Mauriček, 5. 9. 2013.

Ivana Kokot, 4. A razred (poslovna tajnica), maturantica naše škole, osvojivši prvo mjesto na državnom natjecanju Dani tipkovnice u listopadu 2012. godine, zahvaljujući izvrsnoj brzini i točnosti u prijepisu, iako još učenica, odabrana je da bude dio deseteročlane ekipe Hrvatskog stenografskog društva koja će 2013. sudjelovati na svjetskom natjecanju u Belgiji i natječe se u daktilografskom prijepisu na računalu.

49. INTERSTENO KONGRES, u sklopu kojeg je bilo svjetsko natjecanje, održan je u Belgiji u prekrasnom gradu, povijesnom Ghentu od 13. do 19. srpnja 2013. godine. Ivana se, uz još osam predstavnica Hrvatske, natjecala u disciplini prijepisa teksta na računalu u trajanju od 30 minuta, po vrlo strogim kriterijima (za svaku pogrešku odbija se 100 otkucaja, a maksimalni dozvoljeni % grešaka je do 0,25%). Radi usporedbe – na online svjetskom natjecanju Intersteno, koje se održava svake godine od travnja do svibnja, za pogrešku se odbija 50 udaraca, a maksimalno dozvoljeni % grešaka je do 1,00 %. Na svjetskom natjecanju u Ghentu svaki je natjecatelj pisao tekst na svojem materinjem jeziku, tako je i Ivana pisala na hrvatskom jeziku prepisujući s papirnatih predložaka.

PRIJE NATJECANJA - IVANA I MENTORICA PROFESORICA ŠINCEK

PRIJE NATJECANJA

RADNO MJESTO

U kategoriji juniora (natjecatelji u dobi od 17 do 20 godina starosti), IVANA KOKOT  je postigla izvrstan rezultat, u 30 minuta prepisala je ukupno 12634 znaka (421,1 u min.), učinivši pri tom samo 6 pogrešaka (12034 točna znaka, tj. 401,13 čistih znakova u minuti) i osvojila 21. mjesto. Da natjecanje nije bilo lagano govori i podatak da je u kategoriji juniora iz deset zemalja, čak 11 natjecatelja bilo diskvalificirano.

IVANA I PROFESORICA PIRSLIN, VODITELJICA EKIPE

U PAUZI

Prema plasmanu koji su na svjetskom natjecanju postigle natjecateljice iz Hrvatske Ivana je, iako najmlađa u hrvatskoj ekipi, druga prema osvojenom (plasmanu) mjestu.

HRVATSKA EKIPA

REZULTATI

LISTA REZULTATA

Zahvaljujući Varaždinskoj županiji koja je financijski pomogla oko pokrića troškova za prijevoz i smještaj te gđi ravnateljici Katici Kalogjera Novak, koja cijeni uspjehe svojih učenika i nastavnika, omogućeno je i Ivaninoj mentorici, profesorici savjetnici Miri Šincek da Ivanu prati na svjetsko natjecanje i sudjeluje na kongresu u Ghentu.

NAKON OTVORENJA

Svjetsko natjecanje je bilo izvrsno organizirano. Kroz izložbe i predstavljanje suvremene tehnike za bilježenje teksta i glasa, različita predavanja i prezentacije na kongresu te stručne i turističke sadržaje natjecatelji i sudionici mogli su puno naučiti i obogatiti svoja znanja te saznati kako se u svijetu pridaje velika pozornost i poštovanje radu i razvoju struke (daktilografi, zapisničari, stenografi). Posebno je bio zanimljiv izlet u Bruxelles.

IZLET U BRUSSEL

U BRUSSELU

DETALJ IZ BRUSSELA

Na 49. svjetskom natjecanju INTERSTENO u Ghentu sudjelovalo je 550 natjecatelja iz 48 zemalja koji su se natjecali u raznim disciplinama vezanim uz prijepis, korekturu, obradu teksta, te stenografiranje i dešifriranje teksta raznim tehnikama i na raznim stenografskim jezicima. Natjecatelji su se prema dobnoj skupini natjecali u tri grupe – djeca, juniori i seniori.

OTVORENJE ZEMLJE - ZASTAVE

Svakako valja spomenuti da se predsjednik Hrvatskog stenografskog društva gospodin Josip Hanjš, natjecao u kategoriji seniori - stenografiranje teksta diktiranog s povećanjem brzine i osvojio prvo mjesto i postao SVJETSKI PRVAK U STENOGRAFIJI.

GOSPODIN HANJS - PRVAK SVIJETA U STENOGRAFIJI

Čestitamo Ivani Kokot na vrhunskim rezultatima i želimo da se nastavi natjecati i razvijati vještinu brzog pisanja na tipkovnici računala.

GHENT - IVANA I MENTORICA

Ivana i njezina mentorica vjeruju da će Ivanin primjer potaknuti i druge učenice i učenike da marljivo vježbaju i krenu Ivaninim stopama. Uistinu vrijedi se potruditi jer Ivana je, zahvaljujući svojem vrhunskom rezultatu na državnom natjecanju, dobila izravan upis na FOI u Varaždinu.