Dr. sc. Blaženka Novak o Katarinama Zrinskima povodom Dana žena

Autor: Vjekoslav Mauriček, 10. 3. 2014.

U knjižnici Gospodarske škole Varaždin 7. ožujka održano je predavanje dr. sc. Blaženke Novak na temu Katarina Zrinskih, osviještenih žena 16. i 17. stoljeća koje su promicale uporabu hrvatskoga jezika i ravnopravnost spolova.

Dr. sc. Blaženka Novak doktorirala je kroatistiku na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na temu funkcionalne stilistike hrvatskoga zakonodavstva, a piše i objavljuje znanstvene i stručne radove na brojne teme, uključujući jezična svojstva djela Katarina Zrinskih.

Predavanje je započela predstavljanjem Katarina Zrinskih, a nastavila usporedbom njihovih djela i života. Mlađa Ana Katarina Frankopan Zrinski (Ozalj 1525. -  Čakovec 1561.), hrvatska banica i prva gospodarica dvora Zrinskih u Čakovcu, izdala je hrvatski molitvenik Raj duše Nikole Dešića (Padova 1560.), a starija Ana Katarina Frankopan Zrinski (Bosiljevo 1625. -  Graz 1673.), hrvatska banica, diplomatkinja i posljednja gospodarica dvora Zrinskih u Čakovcu, izdala je Dvoji dušni kinč Baltazara Milovca (Beč 1661.), napisala i izdala molitvenik Putni tovaruš (Venecija, 1661.) te napisala zbirku pjesama.

Raj duše kompilacija je latinskih tekstova, prvo latinicom tiskano djelo hrvatske pučke pobožnosti koje je Nikola Dešić, Katarinin ispovjednik, na hrvatski preveo na njezin zahtjev. Putni tovaruš molitvenik je također pisan hrvatskim jezikom. Oba molitvenika pisana su u ženskome rodu i za žene. Odražavaju obiteljsko, kulturno, vjersko i jezično okruženje te slična knjižarska i žanrovska pravila (obiteljski grbovi, kalendari, isticanje inicijala, minijature), a razlikuju se uglavnom u jeziku (ozaljska / kajkavska jezična praksa). Naglasak na ravnopravnost spolova vidljiv je, između ostaloga, iz sljedećeg ulomka iz Putnog tovaroša:

“Vsega hervackoga i slovinskoga orsaga gospodi i poglavitim ljudem obojega spola, vsake verste i fele dobrim kerščenikom od mene službu i poklon, od Gospodina Boga zdravje.”

Zahvaljujući Gradskoj knjižnici i čitaonici "Metel Ožegović" Varaždin, prisutni su imali priliku pogledati rijetku knjigu Raj duše. Gošća je pokazala i primjerak Putnog tovaruša te Sibile, atraktivnog izdanja rukopisa Knjige gatalice starije Katarine.