Sudjelovanje na održanom predavanju u sklopu projekta "Biti bolji - Be better" časopisa Poduzetnik

Autor: Vjekoslav Mauriček, 30. 4. 2014.

Naši učenici zajedno s profesoricom Melanijom Klarić odazvali su se pozivu za sudjelovanje na održanom predavanju u sklopu projekta "Biti bolji - Be better" časopisa "Poduzetnik" u Strukovnoj školi Varaždin i Srednjoj školi Ivanec.

Prenosimo tekst izvještaja organizatora.

Na naš poziv za gostovanje u sklopu projekta "Biti bolji - Be better" odazvao se dugogodišnji poduzetnik iz Slatine, g. Zlatko Rabik, po zanimanju inženjer obućarske tehnologije. Svoju poduzetničku i životnu priču, prepunu neobičnih događanja, uspona i padova ispričao je 24. travnja 2014. godine pred učenicima Strukovne škole Varaždin, Gospodarske škole Varaždin te Srednje škole Ivanec, a ukupno ga je poslušalo 150 učenika. Osim učenika, predavanju su prisustvovali i profesori iz navedenih škola te su svi zajedno s velikim zanimanjem slušali Zlatkovu priču.

Pričao im je o svojoj odluci da krene u ostvarenje svojih snova te kako se upustio u poduzetnički pothvat, o počecima u garaži pa do posjedovanja vlastite tvornice za proizvodnju obuće, što je bio neki logični put jer mu je miris kože i ljepila ostao usađen još od djetinjstva koje je proveo u Vukovaru uz oca koji je svoj radni vijek proveo u tvornici obuće "Borovo". Nije lako ispričati svoju životnu priču jer svi bi mi željeli da ona izgleda drugačije, ljepše...

Pričao im je o svojim snovima, naglom usponu, osvajanju tržišta, medijskom praćenju, ali i o svojim padovima, požaru i bankrotu. Zlatkova priča je bila prepuna emocija, a učenici su ga slušali s velikom pozornošću. Rekao je kako u životu, tako i u privatnom poslu ne teku uvijek med i mlijeko te često treba donositi ne baš lake odluke. Nakon svih nedaća koje su ga zadesile, nije se predao već se poput Feniksa izdigao iz pepela i nastavio svoj poduzetnički put, a učenicima je poslao poruku: "Nije bitno koliko puta klekneš, bitno je da se za jednu stepenicu više podigneš", a Zlatko je napravio upravo to! U trenutku kada se sve urušilo, odlučio je ostati u Hrvatskoj, osnovao je novu tvrtku pod nazivom "Zlatna nit" koja je u vlasništvu njegove supruge i nastavak je tradicije duge jedno i pol desetljeće u proizvodnji i distribuciji zaštitne obuće.

Uz niz mudrih i korisnih savjeta, ispričao je svima prisutnima i nekoliko anegdota na koje su se svi toplo nasmijali.

Budući da je Zlatko svoju radnu karijeru započeo baš u Varaždinu, u tvornici obuće Viko, bilo mu je posebno drago kada je u Strukovnoj školi Varaždin susreo svoje nekadašnje kolege koji su sada predavači u toj školi, bio je to zaista emocijama isprepleten susret.

Rekao je mladima kako životnog iskustva nikada nije previše i poručio im je: "Vjerujte u sebe i ako nešto čvrsto želite, učinite baš sve da vam nitko ne ukrade vaš san!"

Mirjana Glavaš, travanj 2014.