Projekt DANI PLESA 2014. uz Svjetski dan plesa

Autor: Vjekoslav Mauriček, 8. 5. 2014.

Na inicijativu UNESCO-a,  od 1982. godine se u cijelom svijetu 29. travnja obilježava Svjetski dan plesa

Za datum je uzet dan rođenja začetnika modernog baleta i jednoga od najvećih plesnih reformatora Jeana Georgesa Noverrea. Svjetski dan plesa je dan kada slavimo ples i pokret kao umjetnost, ali i kao dio svakodnevice. Osnovna ideja je da se na taj dan podsjeti javnost na ovaj umjetnički oblik te uživa u njegovoj univerzalnosti koja prevladava sve političke, kulturne i etičke prepreke.

To je bila i nit vodilja nastavnicima tjelesne i zdravstvene kulture da osmisle i organiziraju Dane plesa u Gospodarskoj školi Varaždin od 26. do 29. travnja ove godine. U galeriji škole postavljen je pano s prigodnim tekstom i fotografijama, a na plazmi su se projicirali različiti plesovi: folklor, društveni plesovi, moderni plesovi, jazz dance…Učenici su mogli sudjelovati u radionici folklora, u ponedjeljak 28.4. u školskoj sportskoj dvorani,  a uz stručno vodstvo profesorica Jadranke Zgrebec i Dubravke Kunić  svi prisutni su naučili  neke plesove Slavonije, Posavine, Zagorja i  Prigorja. U utorak 29. 4.  su prisutni učenici mogli uživati u nastupu plesnog para Kristine Koprek i Marina Stolnika  koji su prezentirali  plesove  engleski valcer  i   cha,cha,cha. Nakon toga je održana radionica društvenih plesova  koju su vodili već spomenuti plesači te vrsni plesači Iva Risek i Mateo Krcić također naši učenici, a inače profesionalni plesači međunarodnog ugleda.

Projekt je uspješno realiziran na veliko zadovoljstvo organizatora i svih prisutnih učenika uz dobro raspoloženje i zajedničku fotografiju.