Dan otvorenih vrata EU projekta Sign2me

Autor: Vjekoslav Mauriček, 9. 6. 2014.

U sklopu Dana otvorenih vrata Gospodarske škole održan je i Dan otvorenih vrata EU projekta Sign2me gdje su predstavljene dosadašnje aktivnosti u sklopu priojekta.

6. lipnja  je u sklopu provedbe EU projekta Sign 2 me  Gospodarske škole Varaždin i partnera (Medicinske škole Varaždin, Srednje škole Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod i Varaždinske županije) koji sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda održan Dan otvorenih vrata na kojem su predstavljeni rezultati do sada provedenih aktivnosti kojima je cilj poboljšanje dostupnosti redovnih obrazovnih ustanova gluhim, nagluhim, slijepim i slabovidnim učenicima premošćivanjem komunikacijskih i mehaničkih prepreka.

U Gospodarskoj školi Varaždin učenici i nastavnici uključeni u provedbu projekta posjetiteljima su prezentirali rezultate edukacija za nastavnike o sljedećim temama: Orijentacija i kretanje slijepih i slabovidnih osoba,  Posljedice oštećenja sluha  u području jezika i govora, Metodika rada s učenicima s oštećenjem sluha i/ili vida, Posljedice oštećenja sluha i/ili vida na emocionalni i socijalni razvoj, te obrazovna postignuća učenika, te radionica za učenike na temu Senzibilizacija učenika redovnih obrazovnih programa za razvojne i obrazovne poteškoće vršnjaka s oštećenjem vida i/ili sluha kao i radionicu Hrvatskog znakovnog jezika koju su održali nastavnici uključeni u tečaj HZJ. Isto tako gostima su predstavljeni rezultati studijskog putovanja i posjeta institucijama za odgoj i obrazovanje djece, mladih kao i odraslih osoba u Saveznoj Republici Njemačkoj koje je provedeno od  5. do 10. svibnja ove godine.

U isto vrijeme na Franjevačkom trgu je održana Edukativna  radionica u javnosti na temu: Senzibilizacija javnosti  za  razvojne i obrazovne poteškoće osoba s oštećenjem vida gdje su građani imali priliku kretati se u uvjetima sljepoće i nakratko steći uvid u svakodnevicu slijepih i slabovidnih osoba te dobiti osnovne informacije o tome, kako pomoći slijepoj osobi u kretanju i snalaženju u prostoru.

Naši sugrađani, a i posjetitelji koji su se zatekli u našem gradu pokazali su izuzetan interes i odazvali se u velikom broju na poziv na sudjelovanje u ovoj korisnoj radionici.