Završen rad na projektu Takni i korakni

Autor: Administrator , 16. 6. 2014.

Učenici i nastavnici varaždinske Gospodarske i Elektrostrojarske škole završili su u srijedu, 11. lipnja posjetom Ravnoj gori rad na projektu „Takni i korakni“ (Tap'n'step).

Po zamisli nastavnice Gospodarske škole prof. Mirne Rukavine Bakšaj i uz financijsku pomoć Ministarstva turizma, izrađen je virtualni vodič po ovoj najljepšoj zagorskoj planini, idealnoj za rekreaciju i planinarenje. Virtualni vodič je zapravo aplikacija za mobilne uređaje koji rade na operativnom sustavu Android. Vodič obuhvaća petnaestak zanimljivih točaka na planinarskoj stazi od Trakošćana do Filićeva doma na vrhu Ravne gore. Slikovni prikazi i tekstualni podaci na vašem dlanu vode korisnika kroz prirodne i povijesne zanimljivosti ovog kraja. Velik doprinos izradi upravo ovog dijela projekta dao je Dubravko Šincek, poznati varaždinski planinar i velik poznavatelj flore i faune.

Učenici Gospodarske škole, polaznici smjera turističke gimnazije, pretežito su radili na tekstovima i njihovom prevođenju na engleski jezik, koji je drugi jezik aplikacije, dok su se web – dizajneri Elektro strojarske škole sa svojim nastavnikom prof. Markom Hlapčićem posvetili tehničkoj strani izrade ovog vodiča.

U sklopu projekta, a uz pomoć i podršku općine Bednja i Planinarskog društva Ravna gora, u srijedu su postavljene i dvije informativne ploče, jedna na početku staze kod parkirališta dvorca Trakošćan, a druga na kraju staze kod planinarskog doma Krešimir Filić. Na njima je, osim osnovnih podataka o projektu i Ravnoj gori, otisnut i QR kod  pomoću kojeg turisti i planinari aplikaciju mogu preuzeti („downloadati“) na svoje mobilne uređaje. Izlet u srijedu učenici su iskoristili i da bi provjerili rad i točnost aplikacije koja se pokazala vrlo dobrom, a daljnjim doradama bit će još funkcionalnija.

Iako ovako zahtjevne projekte rade uglavnom profesionalne agencije, učenici i nastavnici dviju varaždinskih škola iznimnim su zalaganjem pokazali da i oni za to imaju dovoljno znanja i sposobnosti. Turistička ponuda varaždinskog kraja i županije time pak je dobila jednu potpuno novu i vrlo suvremenu uslugu i proizvod.

Nastavnici i učenici su predstavili projekt u VTV emisiji Vekerica 24.06.2014. a snimku možete pogledati u nastavku