U gradu braće Grimm

Autor: Administrator , 24. 6. 2014.

Od 15. do 19. lipnja 2014. profesori iz Comenius tima Gospodarske škole Varaždin zajedno s četvero učenika sudjelovali su na završnoj mobilnosti Comeniusa u gradu Hanau , u  Saveznoj Republici Njemačkoj.

Lifelong Learning Programme and Comenius Multilateral School Partnership

Gospodarska škola u gradu braće Grimm u Njemačkoj

Didactics of foreign languages in compulsory secondary education naziv je Comenius projekta u kojem Gospodarska škola Varaždin,  uz škole partnere iz Njemačke, Turske, Norveške i Španjolske sudjeluje već dvije godine.

Od 15. do 19. lipnja 2014. profesori iz  iz Comenius tima Gospodarske škole Varaždin, Renata Mađarić, Mirna Rukavina-Bakšaj, Vanja Perši i Melanija Klarić zajedno s četvero učenika, Tamara Posavec, Nikolina Plavec Marković, Marinko Klarić i Jakov Sić, sudjelovali su na završnoj mobilnosti Comeniusa u gradu Hanau, u  Saveznoj Republici Njemačkoj.

Većina aktivnosti održavala se u Otto Hahn Schule Hanau, koju polazi više od 1750 učenika, a sastoji se od tri tipova škole: Hauptschule, Realschule i gimnazije.

Nastavnici  iz  Otto Hahn Schule   pripremili su za profesore i učenike izuzetno bogat program. Učenici su sudjelovali na radionici engleskog jezika, prisustvovali redovnoj nastavi 10. i 11. razreda gimnazije te na kvizu znanja o zemljama Europe. U Otto Hahn Schule Hanau kao i u većini škola u Njemačkoj velika se pažnja posvećuje učenju engleskog jezika  te većina učenika s lakoćom i tečno govori engleski jezik.

Otto Hahn Schule ima već uhodani projekt razmjene učenika sa školom u Škotskoj u okviru kojeg učenici tamo provode tjedan dana obavljajući praktični rad. Započeti su razgovori za nastavak suradnje u vidu slične razmjene između Gospodarske škole Varaždin i njihove škole kao nastavak ovog Comenius projekta.

Iako  je engleski jezik službeni jezik projekta, učenici Gospodarske škole mogli su vježbati njemački jezik u razgovoru s domaćinima i članovima obitelji u svoje slobodno vrijeme, a da su u tome jako dobri potvrdili su učenici domaćini i njihovi roditelji.

Dvije godine predanog rada Comenius timova iz svih škola partnera  rezultirat će dokumentom koji uključuje finalne proizvode poput smjernica za poboljšanje nastave engleskog jezika, aktivnosti za razvijanje jezičnih vještina, rezultata usporedbe obrazovnih sustava zemalja partnera, iskustva učenika i mnoge druge, a sve u svrhu unapređenja nastave engleskog jezika.

Osim učenja i metoda nastave stranih jezika, Comenius projekt ima za cilj i upoznavanje kulturno-povijesne baštine zemlje odnosno regije škole  partnera. Grad Hanau  je rodni grad braće Grimm, gdje se  dva puta godišnje održava  Festival bajki koji posjećuju sve generacije iz cijele Njemačke i inozemstva, a  Muzej zlatarstva podsjeća na zlatne dane gospodarskog rasta regije.

Posjetili smo Frankfurt, koji s pravom nosi nadimak Mainhattan budući da  je pravo financijsko i gospodarsko središte Europe s bogatom poviješću i očuvanom kulturnom baštinom, univerzitetski grad Marburg, te dvorac Ronneburg.

Iako je ovo završna mobilnost,  ostali su kontakti i prijateljstva te dogovori za nove projekte kojima se već unaprijed veselimo.