Završna konferencija za medije projekta Sign2me

Autor: Vjekoslav Mauriček, 22. 8. 2014.

21. kolovoza o.g. završava provedba projekta  Sign 2 me Gospodarske škole Varaždin. Na konferenciji za medije održanoj u Županijskoj Palači u Varaždinu predstavljeni su rezultati provedenih aktivnosti EU projekta Sign 2 me Gospodarske škole Varaždin i partnera Medicinske škole Varaždin, Srednje škole Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod te Varaždinske županije.

U sklopu dodjele bespovratnih sredstava grant sheme Integracija skupina u nepovoljnome položaju u redoviti obrazovni sustav, Operativnog programa Razvoj ljudskih potencijala za provedbu ovoga projekta bilo je dodijeljeno 188.802,03 Eura bespovratnih sredstava.

Cilj ovoga projekta je poboljšanje dostupnosti redovnih obrazovnih ustanova učenicima s oštećenjem sluha i/ili vida premošćivanjem komunikacijskih i mehaničkih barijera. Provedenim edukacijama nastavnika i učenika na sljedeće teme:

• Hrvatski znakovni jezik
  • Orijentacija i kretanje slabovidnih i slijepih osoba
  • Edukacija nastavnika o metodici rada s učenicima s oštećenjima sluha i/ ili vida
  • Edukacija nastavnika o problematici posljedica oštećenja sluha na jezik i govor
  • Posljedice oštećenja sluha i/ili vida na emocionalni i socijalni razvoj, te obrazovna postignuća učenika
  • Senzibilizacijska radionica za učenike: Premostimo prepreke uzrokovane oštećenjem sluha
  • Senzibilizacija učenika redovnih obrazovnih programa za razvojne i obrazovne poteškoće vršnjaka s oštećenjem vida

·         te jačanjem kapaciteta škola i nastavnog osoblja provedbom  projektnih aktivnosti  dat je značajan doprinos promicanju socijalne uključenosti te jednakih mogućnosti u pristupu obrazovanju učenicima s oštećenjima sluha i/ili vida koji će, kako se nadamo, širim izborom zanimanja i lakšim svladavanjem svakodnevnih školskih obveza moći ostvariti svoje obrazovne i životne ciljeve te ostvariti kvalitetnu uključenost u zajednicu

Na konferenciji za medije sudjelovali su predstavnici nositelja i partnera u projektu:  gđa. Katica Kalogjera Novak, ravnateljica Gospodarske škole Varaždin, gđa Mirjana Grabar Kruljac, ravnateljica Medicinske škole Varaždin, gosp. Vlado Prskalo, ravnatelj SŠ M.A. Reljkovića Slavonski Brod te g. Miroslav Huđek,  pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu kulturu i šport Varaždinske županije.

-          Prvih petnaest profesora iz svake škole uspješno je prošlo edukaciju Hrvatskog znakovnog jezika. Oni mogu dodatno pomoći u razumijevanju i komunikaciji s učenicima koji imaju oštećenja sluha. Kupili smo dosta opreme koja će olakšati učenicima nastavu i učenje. Naši učenici bili su u kampu i prošli su višednevne radionice. Kako saznajem, jedno dijete s dosta izraženim oštećenjem sluha upisalo se ove godine u našu školu. – kazala je ravnateljica GŠ Katica Kalogjera Novak te dodala da treba  misliti i na roditelje djece koji imaju oštećenje sluha pa će od sada i s njima lakše komunicirati.