Dani Izraela u Gospodarskoj školi Varaždin

Autor: Vjekoslav Mauriček, 13. 4. 2015.

U sklopu projekta „Dani Izraela u Gospodarskoj školi“, učenici 3. B razreda smjera Ekonomske gimnazije sa svojim su profesorima Davidom Cecelja, Markom Godinićem, Nikolinom Hader, Željkom Klaićem, Željkom Maurović-Benko, Juricom Njegovcem, Vanjom Perši, te Šteficom Pokorny, mjesec dana  detaljnije učili o Izraelu i Židovstvu, te su svoje rezultate prikazali i drugim učenicima na satovima Razredne zajednice. Određeni su rezultati prikazani na panoima škole.

Dana 15. travnja, 2015. godine, učenici i profesori Gospodarske škole Varaždin pod vodstvom ravnateljice gđe Katice Kalogjera Novak, bili su domaćini gospođi Irit Shenor, konzulici i šefici misije države Izrael. Tom su prigodom konzulici predstavili školu i prezentirali  projekat „Dani Izraela u Gospodarskoj školi Varaždin“  .

Program koji su predstavili, sadržavao je film o Gospodarskoj školi, koji je rad učenika, prikaz Izraela kroz prezentacije sa povijesnog, gospodarskog i religijskog aspekta, te pjevanje pjesama Tumbalalika i Hevenu Shalom na jidishu uz pratnju prof. Pokorny Štefice na harmonici i  učenice Emine Mihalić na tamburinu. Četiri djevojke su se za ovu prigodu obukle u narodne nošnje varaždinske okolice – jalžabetskog kraja.  Susret smo završili pjesmom „Fala“ Dragutina Domjanića na kajkavskom kojom smo se željeli zahvaliti za posjet i ukazanoj časti gospođi Irit  Shneor.   Uz nazočnost predstavnice  Grada Varaždina gđe D.anijele Vusić i predstavnika Varaždinske županije gosp. Alena  Kišić, prof. Milivoja Dretara, predstavnika „Udruge za ljudska prava“, čitavi je događaj prevodila prof. Gospodarske škole prof. Vanja Perši. Koordinatorica projekta  „Dani Izraela u Gospodarskoj školi Varaždin“  bila je prof. Štefica Pokorny.

Izjave učenika ;

Dijana Šteingl, 2. razred : „Zadivljuje me, kako je Izrael prekrasna država. Učili smo o Izraelu puno u našoj školi, ali sada još više znam. Željela bih posjetiti Izrael i njihove škole. Također mi se sviđa prezentiranje učenika, a osobito pjesme.“

Ivana Gerić, 2. razred : „Meni se jako svidjelo, nadopunili smo znanje, sve što smo čuli može nam pomoći u nastavi.“

Mario Pokos : „Lijepo je bilo što smo prezentirali i svoju kulturnu baštinu.“

Marko Galoši: „Bilo je interesantno, svidjela mi se naša prezentacija, a posebno prezentacija gospođe Konzulice .

Emina Mihalić : „ Bilo mi je drago učiti jidish. Sretna što sam puna naučila o Izraelu:“

Učenici 3. B razreda :

Martin Blažunaj : „Bilo je zanimljivo, poučno i lijepo.“

Ivan Horvat :“ Vrlo mi je drago, što sam sudjelovao u projektu „Dani Izraela u Gospodarskoj školi. „

Marko Slatki : „Naučio sam nove stvari.“

Maja Mašić : „ Za mene je susret sa gospođom konzulicom jedno vrlo poučno iskustvo. Ponosna sam na sebe i na naš razred.“

Andrijana Čelig :“Sada znam o Izraelu puno više, nadam se da ćemo se još družiti sa ljudima iz Izraela .“

NIkolinla Kišić : „Bilo je tako lijepo. „

Filip Bosak : „Sviđa mi se način na koji je gospođa konzulica prezentirala Izrael. Stekao sam dojam koliko je srdačna. Imala je jako lijep pristup prema nama mladima.“

Razrednica Štefica Pokorny : „Bila mi je osobita čast upoznati i susresti se sa gospođom Irit Shenor. Srdačnost, otvorenost i bogatstvo u jednostavnosti gospođe konzulice pridonijelo  je toploj atmosferi i pažljivom slušanju svake riječi i slike o Izraelu. Drugi dan učenici su poželjeli ponovni susret. Posebna  mi je radost bila naučiti učenike pjesme na jidischu. Drago mi je što  ih pjevaju samoinicijativno u školi. Zadovoljstvo mi je i nastaviti u poučavanju o izraelskoj kulturi, religiji i povijesti. Ponosna sam na svoj razred, ali i na sve učenike Gospodarske škole koji su učili o Izraelu tijekom proteklih mjesec dana. Zahvalna sam gospođi konzulici što je izdvojila vrijeme za nas.“