Projekt školskih knjižničara: Godina čitanja 2021.

O projektu

Projektom će se obilježiti Godina čitanja 2021. u osnovnim i srednjim školama koje će sudjelovati u njemu kao projektni partneri. Tijekom projekta sudionici će sudjelovati u različitim poticajnim i kreativnim aktivnostima za poticanje čitanja i usvajanje čitateljskih vještina.
Naime, Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 30. prosinca 2020. podržala prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja. Realizacija je to mjere Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, koju je Vlada usvojila 2017. godine, a koja pridonosi razvoju kulture čitanja i omogućava što većem dijelu društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem. Čitanje povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju. Puno je različitih emocionalno-spoznajnih, stručnih i korisnih razloga za poticanje čitanje, ali jednako tako je važno čitanje koje razvija samosvijest, samopouzdanje i vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive, vidljive, ali su dugoročno važne za kvalitetu života pojedinca i opće dobro zajednice.
Čitajmo da ne ostanemo bez riječi.
Izvor: https://mzo.gov.hr/vijesti/2021-godina-proglasena-godinom-citanja-u-hrvatskoj/4117

Cilj projekta je obilježavanje Godine čitanja te usvajanje i razvijanje čitateljskih vještina, ljubavi prema čitanju i poticanje čitanja među učenicima od najranije dobi kao i razvijanje vještina cjeloživotnog učenja i aktivnoga čitanja.

Projektne aktivnosti provedene u školskoj knjižnici:

Školska knjižnica Gospodarske škole Varaždin će Godinu čitanja 2021. obilježiti  uključivanjem u eTwinning  Projekt školskih knjižničara: Godina čitanja 2021. Cilj projekta je obilježiti Godinu čitanja 2021. u osnovnim i srednjim školama i promicati knjigu i čitanje na različite načine. Tijekom projekta sudionici će sudjelovati u različitim poticajnim i kreativnim aktivnostima za poticanje čitanja i usvajanje čitateljskih vještina, a sve spomenute aktivnosti biti  će objedinjene na jednom mjestu i podijeljene sa školskim knjižničarima iz ostalih dijelova Hrvatske. Zajedničkim događanjima i aktivnostima za poticanje i promicanje knjige, čitanja i knjižnice obilježit ćemo Godinu čitanja 2021.

Iz školske knjižnice - kako je dobro biti među ljudima koji čitaju knjige

Uoči Božića

Popodnevna čajanka - videokonferencija

Čitateljski adventski kalendar

Mreža čitanja - školska razina

Želiš znati kako poštovati kukce? Čitaj! - videokonferencija

Tulum s(l)ova

Ajmo se hrvati s knjigom!

Noć knjige

Večer poezije

Svjetski dan poezije - čitateljski izazov

Neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku