17. STUDENI - SVJETSKI DAN SREDNJOŠKOLACA

Autor: Administrator, 16.11.2009

Nacionalno vijeće učenika Republike Hrvatske (NVURH)po prvi puta organizira obilježavanje Međunarodnog dana srednjoškolaca 17. 11. U obilježavanje tog dana uključilo se i Vijeće učenika Gospodarske škole.

Međunarodni dan srednjoškolaca obilježava se u spomen na praške studente i srendjoškolce, koji su zbog mirnog prosvjeda protiv nacističke okupacije svoje zemlje, održanog 17. studenog 1939. strijeljani bez suđenja. U ostalim europskim zemljama ovaj dan se obilježava već dugi niz godina kao dan studenata i srednjoškolaca, a ove godine, jubilarni 70. dan srednjoškolaca po prvi put će se obilježiti i u Lijepoj Našoj.

Posljednjih nekoliko godina Dan srednjoškolaca povezan je s Europskom deklaracijom o pravima srednjoškolaca, koju je donio Organizacijski ured za europske udruge učenika – OBESSU, a koju je u svibnju ove godine Nacionalno vijeće učenika prihvatilo. Diljem Europe pokrenuta je kampanja pod nazivom „Light on the rights“, koja promiče Deklaraciju i prava srednjoškolaca. Deklaraciju možete pogledati na dnu ove stranice.

I Vijeće učenika naše škole obilježit će taj dan: napravit ćemo pano u hodniku škole posvećen tom danu i održat ćemo poseban sastanak Vijeća učenika na kojem ćemo svim predstavnicima razreda dati hrvatski prijevod Deklaracije o pravima učenika kako bi je mogli pročitati na satovima razredne zajednice. Sastanku Vieća učenika prisustvot će i ravnateljica škole kako bismo joj mogli iznijeti naše prijedloge i probleme.

Slike - obilježavanje Svjetskog dana srednjoškolaca

> Vijeće učenika  > Svjetski dan srednjo%u0139%u0104kolaca