Vijeće učenika

Voditelji Vijeća učenika:

Iva Vukotić – jutarnja smjena

Marinka Klarić Zavrtnik – poslijepodnevna smjena

PLAN I PROGRAM RADA VIJEĆA UČENIKA ZA ŠKOLSKU GODINU 2021./2022.

Rujan

- izbor vodstva Vijeća učenika

- Europski dan jezika

- Međunarodni dan mira

- Svjetski dan nenasilja

- Dan kravata

- Dan škole

Studeni

- Dan sjećanja na Vukovar

- Međunarodni dan tolerancije

- Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama

Prosinac

Svibanj

- Praznik rada

- Dani maturanata

Vijeće učenika aktivno surađuje s ravnateljicom, Nastavničkim vijećem te pedagoškom službom škole. Na svoje sastanke poziva ravnateljicu, profesore kao i druge predavače vezano uz temu sastanka. Članovi Vijeća učenika samostalno i u suradnji s ravnateljicom uređuju prostor škole, sudjeluju u projektima Stručnih vijeća škole te organiziraju humanitarne akcije.

Kako škola radi u dvije smjene, Vijeće učenika je organizirano za prijepodnevnu i poslijepodnevnu smjenu. Vijeće učenika ima svog predstavnika u Županijskom vijeću učenika te u njegovom radu aktivno sudjeluje.

*Vijeće učenika će u vrijeme nepovoljne epidemiološke situacije svoje sastanke održavati online.

Obavijesti će predstavnici Vijeća dobivati putem Facebook grupe Vijeća učenika Gospodarske škole Varaždin.

Link na web stranice Nacionalnog vijeća učenika Republike Hrvatske.

Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, 2008. g.

Vijeće učenika
Članak 71.
(1) U školi se osniva vijeće učenika koje čine predstavnici učenika svakog razrednog odjela.
(2) Predstavnik vijeća učenika sudjeluje u radu tijela škole kada se odlučuje o pravima i obvezama učenika, bez prava odlučivanja.
(3) Način izbora i djelokrug rada vijeća učenika utvrđuje se statutom škole.

Deklaracija o pravima srednjoškolaca

usvojena u srpnju 2006 (izvaci)

na Generalnoj Skupštini OBESSU-a, održanoj u Ohridu, Makedonija

Pravo na udruživanje na svim razinama obrazovanja mora biti zajamčeno zakonom.

U svakoj školi treba postojati zakonom priznato Vijeće učenika, demokratski izabrano od strane učenika. Svi učenici imaju pravo kandidirati se za izbore.

Srednjoškolci moraju imati pravo okupljati se, prosvjedovati, demonstrirati i izražavati svoje mišljenje, kako u školi tako i van škole. Mora im biti dopušteno činiti to slobodno, i bez sankcija

Srednjoškolci moraju biti uključeni u proces odlučivanja o svim pitanjima vezanima za školu. Ovo mora biti zajamčeno Zakonom.

Srednjoškolci moraju imati utjecaja na sadržaj predavanja, metode nastave, nastavni plan i program i udžbenike.

Srednjoškolcima treba biti zajamčeno adekvatno, transparentno ocjenjivanje njihovog rada. Učenici imaju pravo na opće i kontinuirano ocjenjivanje. Uz to, učenici bi trebali imati priliku i ocjenjivati predavanja.

Srednjoškolci trebaju imati pravo na žalbu u slučaju neadekvatnog ophođenja i pravo zahtijevati disciplinske mjere u slučaju ovakvih povreda. Žalbu treba preuzeti neka nepristrana struktura.

Bilo kakva žalba preko internih ili eksternih kanala ne smije; na bilo koji način naškoditi učeniku, podnosiocu žalbe.

Treba postojati kvalitetno vrjednovanje na svim razinama obrazovanja.

.Srednjoškolci moraju imati pravo na visokokvalitetno, nepristrano obrazovanje.

Prava učenika iz Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi

Članak 61. (1) Prava učenika su:

− pravo na obaviještenost o svim pitanjima koja se na njega odnose,

− pravo na savjet i pomoć u rješavanju problema, a sukladno njegovom najboljem interesu,

− pravo na uvažavanje njegovog mišljenja,

− pravo na pomoć drugih učenika školske ustanove,

− pravo na pritužbu koju može predati učiteljima, odnosno nastavnicima, ravnatelju i školskom odboru,

− pravo na sudjelovanje u radu vijeća učenika te u izradi i provedbi kućnog reda,

− pravo na predlaganje poboljšanja odgojno-obrazovnog procesa i odgojno-obrazovnog Rada

Deklaracija o pravima srednjoskolaca.pdf
 Prava ucenika prema Zakonu o odgoju i obrazovanju.pdf

« Travanj 2022 »