PROJEKT „SOUND IN THE SILENCE“ U BERLINU

Autor: Kristina Brezak, 16. 11. 2023.

U razdoblju od 3. – 10. listopada učenici 3.G i 3.E razreda (Jenny Dušak, Nika Mađarić, Ivona Šimek, Iva Smoljo, Maja Pozder, Fran Klarić i Mihael Kruljac) zajedno sa svojom mentoricom Biserkom Zajec, prof. sudjelovali su u obrazovnom projektu „Sound in the Silence“ u Berlinu, kojeg je organizirala Europska mreža za sjećanje i solidarnost (ENRS) iz Varšave. Ovogodišnje izdanje projekta, kojem je moto bio „Sjećanje i zaborav”, završilo je performansom za uzvanike nakon kojeg je održana diskusija na temu inovativnih metoda poučavanja povijesti.

„Sound in the Silence“ je projekt na granici umjetnosti, obrazovanja i povijesti namijenjen srednjoškolcima i nastavnicama, koji se realizira na mjestima sjećanja povezanim s ključnim trenucima povijesti Europe XX. stoljeća. Tijekom ovogodišnjeg devetog izdanja, 28 učenika i četvero nastavnika iz Hrvatske, Njemačke, Poljske i Rumunjske upoznalo se s poviješću Muzeja Wannsee konferencije u Berlinu. To je vila u kojoj su se 20. siječnja 1942. sastali visoki dužnosnici nacističke Njemačke kako bi donijeli završne odluke vezane uz organizaciju „konačnog rješenja židovskog pitanja“.

Muzej Wannsee konferencije  bio je za mlade polazište za osobne refleksije i emocije putem umjetnosti. Tijekom osmodnevnog programa koji se održavao u Muzeju Wannsee konferencije, učenici su najprije sudjelovali na edukativnim, a zatim na umjetničkim radionicama – iz koreografije, zvuka/muzikalnosti i kreativnog pisanja, za vrijeme kojih su pripremali završni performans.

Također, učenici su u Berlinu imali priliku posjetiti Židovski muzej, Memorijal Holokausta, Memorijalni spomenik Romima i Sintima, Spomenik homoseksualcima žrtvama nacizma, Brandenburška vrata, Reichstag i ostale turističke atrakcije toga grada.
„Sound in the Silence“ organizira Europska mreža za sjećanje i solidarnost od 2011. godine. Naša škola također je sudjelovala u prošlogodišnjem izdanju projekta u Kaunasu u Litvi.

Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije.