LATINSKI NATPISI U GRADU VARAŽDINU

Autor: Kristina Brezak, 29. 1. 2024.

Učenice Gospodarske škole Varaždin su u četvrtak 25. siječnja 2024. godine imale terensku nastavu po ulicama grada Varaždina gdje su u sklopu predmeta latinski jezik tražile različite natpise te tako bolje upoznale Varaždin.

Učenice su s nastavnicom krenule iz škole prema centru grada te su prevele natpise na koje su putem naišle. Naime, grad Varaždin je poznat po svojoj baroknoj prošlosti, a na njega je utjecala antička povijest, tako da se u Varaždinu može naići na različite latinske natpise, ali i na utjecaj antičke prošlosti na varaždinsku arhitekturu. Uz povijesnu baštinu grada Varaždina može se naići i na mnoge natpise na latinskom jeziku kod različitih trgovina, kafića, tvrtka i slično.

Ciljevi ove terenske nastave bili su bolje naučiti latinski jezik putem prevođenja, ali i povezati natpise sa zanatom kojim se neka tvrtka bavi. Jedan od natpisa na koji smo naišli je natpis “Ars cum cura” odnosno “umjetnost s brigom (liječenjem)” koji je u skladu s područjem bavljenja tvrtke - liječenje putem umjetnosti te kreativni razvoj osoba.

Od povijesnih natpisa koje smo posjetili treba istaknuti i Varaždinsku katedralu koja ima latinske natpise na vratima i pročelju te dječji odjel varaždinske Gradske knjižnice “Metel Ožegović” (vila Bedeković) koja ima poznati latinski natpis na glavnom pročelju “Non sibi soli vivere, sed aliis proficere” što znači “Nemoj živjeti samo za sebe, već i drugima koristi”.

Terenska nastava je bila veoma poučna te u nastavku donosimo nekoliko fotografija.