UČENICI GOSPODARSKE ŠKOLE VARAŽDIN U AKCIJI POŠUMLJAVANJA U DRAVSKOJ PARK ŠUMI

Autor: Kristina Brezak, 22. 3. 2024.

U sklopu suradnje s Hrvatskim šumarskim društvom – ogranak Varaždin, Hrvatskim šumama te Javnom ustanovom Priroda, učenici Gospodarske škole (1. H, 1. C, 1. G), učenici Elektrostrojarske škole (3.F) i učenici 4. razreda prirodoslovne gimnazije iz Rudarske škole Varaždin dana 21. ožujka 2024. obilježili su Međunarodni dan šuma akcijom pošumljavanja u prekrasnoj Dravskoj šumi.

Akcija se odvijala pod pokroviteljstvom Varaždinske županije koja kontinuirano potiče aktivnosti usmjerene prema očuvanju prirodnih resursa i okoliša.

Učenici su s velikim entuzijazmom sudjelovali u sadnji raznovrsnih autohtonih vrsta drveća poput divlje trešnje, hrasta lužnjaka, lipe i topole te su na taj način praktično primijenili svoje teorijsko znanje, a sve u sklopu englesko-njemačkog projekta o zaštiti okoliša za koje su ih pripremale profesorice Irena Ipša i Tatjana Škrlec-Čavlek.

Ova diversifikacija biljnih vrsta osigurava ne samo obnovu šumskih područja već i očuvanja biološke raznolikosti i stabilnost ekosustava.

Osim što su pridonijeli obnovi šuma, učenici su kroz ovu aktivnost stekli neprocjenjivo iskustvo o važnosti očuvanja prirode te su osvijestili svoju ulogu u očuvanju okoliša za buduće generacije.

Ovaj projekt je odličan primjer kako se zajedničkim naporima može postići konkretan pozitivan utjecaj na okoliš i društvo.

Učenici su pokazali svoju predanost očuvanju prirode i doprinos borbi protiv klimatskih promjena te su postali inspiracija i pozitivan primjer svojim vršnjacima i široj zajednici.

Tatjana Škrlec-Čavlek