LEPOGLAVSKE ČIPKARICE U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Autor: Vjekoslav Mauriček, 21. 10. 2011.

U četvrtak (20.listopada 2011.) u školskoj knjižnici Gospodarske škole Varaždin održano je predavanje o lepoglavskoj čipki u organizaciji Udruge URIP i Gospodarske škole Varaždin.

Lepoglavska čipka nosi znak "IZVORNO HRVATSKO", dobila je priznanje Hrvatske turističke zajednice kao najorginalniji suvenir kontinentalne Hrvatske, a najveći ponos i najvrednije međunarodno priznanje je UVRŠTAVANJE LEPOGLAVSKE ČIPKE NA REŠPEKTABILNU UNESCO-vu SVJETSKU LISTU NEMATERIJALNE BAŠTINE u rujnu 2009.godine.

Stoga smo za naše učenike hotelijersko-turističkog smjera pripremili predavanje o lepoglavskoj čipki.

Učenici su od Verice, Magdice i Slađane, članica udruge "Danica Bresler", poznatih lepoglavskih čipkarica mogli doznati sve o povijesti i nastanku lepoglavske čipke, o očuvanju, njegovanju i promicanju kulturnih i umjetničkih vrijednosti toga najpoznatijeg kontinentalnog suvenira.

O čipki smo pročitali ponešto u enciklopediji, leksikonu, monografiji...

Pretpostavlja se da su čipku u Lepoglavu donijeli pavlini. Ona je danas posebnost grada Lepoglave i čitave kontinentalne Hrvatske, ali zahvaljujući mnogim sajmovima, priredbama, od kojih ističemo i nedavno održani 15. Međunarodni festival čipke, tradicija čipkarskog umijeća prepoznata je i u svijetu, a ne samo u našoj zemlji.

Za izradu čipke koristi se jastučić, batići i košarica

Lepoglavske čipkarice su zorno prikazale kako je izrada čipke pravo umijeće za koje je potrebna i vještina i znanje. Danas u Lepoglavi imamo školu čipke, polako raste broj onih koji uče čipkati ( zasada 100 čipkarica) iako usavršavanje traje i po par godina.

Danas se čipka jako koristi kao modni detalj (naušnice, broševi...), čipka na zavjesama, krevetnini.

Još uvijek su najtraženiji sakralni motivi čipke (križevi, Marija...).

Doznali smo da je u Lepoglavi u pripremi prvi eko muzej čipke.

Učenici sa zanimanjem proučavaju čipku

Učenicima je prezentirana prava mala izložba suvenira, broševa, slika i motiva izrađenih od lepoglavske čipke. Zanimljivim i brojnim pitanjima pokazali su interes za upoznavanjem naše bogate kulturne baštine.

I profesorice su se zainteresirale

Tko zna, možda baš netko od nas pokaže zanimanje i odvaži se krenuti u zanimljiv svijet izrade toga suvenira.

Dojmovi o predavanju:

Smatramo da je predavanje bilo veoma zanimljivo i drago nam je što smo imali priliku naučiti nešto o povijesti i izradi lepoglavske čipke. - Ela Drakulić, Tina Rožmarić, Jelena Martinez, 4.h

Čipkarice su me  inspirirale da i ja dalje nastavim sa  svojim kreativnim radom. Vidjeti svu tu čipku koja je unikatna  i za koju se čipkarice usavršavaju i po pet godina doista nadahnjuje. - Lana Androić, 3.e

Iznenađena sam što čipkarice  toliko ljubavi i volje ulažu u izradu čipke. Čipka je unikatna i prepoznatljiva u cijelom svijetu, to je divno. - Nikolina Antolić, 3.e

Drago mi je da sam u školskoj knjižnici mogla čuti  nešto o lepoglavskoj čipki jer je to dio hrvatske kulturne baštine i o tome trebamo znati nešto više. Čipka mi se sviđa, pogotovo različiti motivi cvjetova. Čipkarice su nam baš lijepo pričale o povijesti lepoglavskog čipkarstva. - Aleksandra Hrman, 3.e

Puno sam toga naučila o lepoglavskoj čipki. Fascinira me koliko truda i vremena čipkarice ulažu u izradu čipke i s koliko ljubavi svoje znanje prenose na nas mlade. - Lucija Kopjar, 3.e

Sve pohvale svima koji su se potrudili  da se lepoglavska čipka zaštiti pri UNESCO-u kao nacionalna i svjetska baština te se i dalje zalažu za njenu promociju ujedno prenoseći vještinu njene izrade mlađim naraštajima. U moru neukusnih i vulgarnih stvari kojima smo svakodnevno izloženi lepoglavska čipka ističe se kao pravi biser koji bismo trebali cijeniti i čuvati. - Renata Mađarić, prof.

Drago mi je da je ovo predavanje o lepoglavskoj čipki prepoznato kod naših učenika.Doznajem da im je bilo jako zanimljivo i poučno. Takvim načinom učenja željeli smo ih  potaknuti  na čuvanje i njegovanje hrvatske kulturne baštine. Nadam se da će znati prepoznati vrijednost i posebnost  čipke kao autohtone nematerijalne baštine. - Barbara Dukarić, knjižničar

Knjižničarka