ŠTO SU EU FONDOVI?

Autor: Administrator , 5. 11. 2011.

EU fondovi su financijske potpore za projekte. Kreću se od 10% do 100% financiranja i od 500€ do više milijuna €.

Uglavnom postoje 3 vrste potpora:

Bespovratna sredstva : -potpore za određen projekt

-potrebno je sufinanciranje

-nisu namjenjena za aktivnosti koje su već provedene

Zajmovi: dostupni projektima u privatnom i javnom sektoru. Naročito za općine i mala i srednja poduzeća

Garancije: dostupne bankama, lizing kompanijama, financijskim institucijama, MSP itd.

Europska unija je najveći donator na svijetu. Ima više od 100 programa i podprograma EU koji su otvoreni Hrvatskim organizacijama, (IPA je samo jedan on njih),sa više od 200 natječaja godišnje.

S kojim ciljem EU financira projekte?

Europska Komisija dodjeljuje novac u obliku bespovratnih sredstava, zajmova i garancija s ciljem provedbe projekata ili aktivnosti u odnosu na politike Europske unije. Ove financijske potpore mogu biti dodjeljene u područjima kao što su istraživanje, obrazovanje, zdravstvo, zaštita potrošača, zaštita okoliša, humanitarne pomoći, itd.

EU fondovi

- EU fondovi pokrivaju više od 30 područja:

Civilno društvo, Ekonomija i Financije, Energija, Građanstvo, Humanitarno, Informacije, Industija, Inovacija, Istraživanje, Javno upravljanje, Kultura, Mediji,Umjetnost,Lokalni razvoj, Ljudska prava, Mladi, Nove tehnologije, Obrazovnje i trening, Okoliš, Malo i srednje poduzetništvo, Poljoprivreda i ribarstvo, Pravosuđe i sigurnost, Promet, Proširenje  EU, Socijalna pitanja, Suradnja i razvoj, Trgovina, Turizam, Usluge, Urbanizam, Zapošljavanje, Zdravstvo i drugo.

- u nastavku se nalaze programi Zajednice otvoreni za Hrvatsku,pretpristupni programi kao i programi  koji će za Hrvatsku biti otvoreni nakon pristupanja Europskoj uniji

1. Istraživanje i razvoj:            FP7 - Sedmi okvirni program

- Poljoprivredni fond

- Ribarski fond

3. Programi Zajednice :- Sedmi okvirni program

- FP7 (istraživanje i razvoj)

- CIP (poduzetništvo i inovacije)

- Progress (zapošljavanje i socijalna politika)

- Media 2007

- Kultura 2007-2013

- Europa za građane

- Civil Protetction Financial Instrument

- program za zdravlje 2007-2013

- MARCO POLO II

- IDABC

- Fiscalis 2013 (porezi)

- Customs 2013 (carine)

Svi fondovi EU koji su dostupni u RH mogu biti od izuzetne pomoći jedinicama lokalne samouprave. Svaki grad, općina ili županija sredstvima EU mogu graditi ili obnoviti infrastrukturu (ceste, kanalizacija itd.), poboljšati poljoprivrednu proizvodnju, ojačati poduzetništvo, obrazovanje, kulturu, socijalnu i spolnu jednakost, jačati turizam i međunarodnu suradnju. Uspješno provedeni projekti jamče rast proračuna JLS, konkurentnost poduzetništva i otvaranje novih radnih mjesta mimo lokalnog proračuna ili državne potpore.

Stjecanjem statusa zemlje kandidata 2004. Hrvatskoj su se otvorila 3 predpristupna fonda, odnosno programa EU: PHARE (jačanje institucija), ISPA (veliki infrastrukturni projekti) i SAPARD (poljoprivreda), iz kojih je osigurano 245 milijuna eura. Između 2001. i 2004. Hrvatska je bila korisnica programa CARDS iz kojeg su se podupirali projekti jačanja institucija i demokratizacije Hrvatske, rekonstrukcija, zakonodavni okviri, održivi razvoj i socijalni okviri.

(Kreacijom letka i uređenjem prigodnog panoa u prostoru Gospodarske škole, učenici 3N razreda predvođeni mentoricom Olgicom Nikolić uspješno su proveli Projekt  Republika Hrvatska i EU fondovi .

Čitanjem letka  Što su EU fondovi, na satovima razredne zajednice razrednici su učenike upoznali sa sadržajem i značajem Projekta.)