PROJEKT MIRNO MORE 2022. - JEDRILIČARSKA FLOTA MIRA I PRIJATELJSTVA

Autor: Kristina Brezak, 6. 10. 2022.

Nakon dvije godine pauziranja zbog situacije izazvane epidemijom korone,  varaždinski srednjoškolci su po 9. puta sudjelovali na humanitarnom međunarodnom  projektu „Mirno more- flota prijateljstva“. U organizaciji Udruge Mirno more Varaždin i pod pokroviteljstvom Varaždinske županije, ove je godine 18 učenika predloženih iz svih srednjih škola Županije plovilo na 2 broda čineći flotu od 90-tak jedrilica. Među izabranim učenicima su bile i učenice naše škole Mihaela Puček iz 4. E razreda i Jelena Štiber iz 3.N razreda.

Riječ je o humanitarnom socijalno-pedagoškom projektu udruženja Mirno more iz Austrije, a  namijenjenom djeci i mladima različitih nacionalnosti i kultura, različitog socijalnog podrijetla i statusa te različitih fizičkih i psihičkih sposobnosti. Glavni cilj je stjecanje socijalnih kompetencija; vrlina ophođenja, druženja, sposobnosti timskog rada, uvažavanje različitosti, mirnog rješavanja konflikata te razvijanje ekološke svijesti. Projektni tjedan trajao je od 17. do 24. rujna 2022. godine, a tijekom tih 8 dana učenici su upoznali prirodne ljepote otoka Visa, Hvara, Brača i  kulturne znamenitosti gradova Visa, Staroga Grada i Trogira te posjetili Tvrdalj Petra Hektorovića, Samostan u pustinji Blaca i Klesarsku školu u Pučišćima.

Više detalja i kako je izgledalo pogledajte klikom na poveznicu više (u nastavku).

Središnjica Projekta održana je u AC marini Kaštela gdje su se okupili svi sudionici, a naši učenici su aktivno sudjelovali u radu tribine „Peace talk",  u kreativnim stvaralačkim radionicama, sportskim aktivnostima te na  Svečanoj večeri sa zapaženom glazbeno scenskom  točkom. Već tradicionalno, u četvrtak, 22. 9. sudionici flote prijateljstva su ploveći Kaštelanskim zaljevom u formaciji  jedrilica  istovremeno otvorili jedra i podigli zastave s porukom mira i prijateljstva. Vrijeme je bilo promjenljivo, ali  su zahvaljujući iskusnim skiperima mladi stekli osnovna znanja o jedrenju, mornarskim čvorovima i  na kraju dobili juniorske skiperske iskaznice. Ovih tjedan dana bilo je sigurno nezaboravno iskustvo za sve sudionike jer su stekli nova prijateljstva, upoznali druge kulture, pobijedili mnoge strahove, govorili strane jezike, skuhali prvi ručak, pokazali zavidno zajedništvo i slogu postali pravi ambasadori mira i prijateljstva.

Varaždinsku županiju su predstavljali: Hrvoje Novota, Katja Leskovar, Momčilo Laketa, Petar Poljak, Luka Boršćak, Leona Pergar, Dorijan Danilović, Emanuel Balentović, Josip Hadela, Lorena Vugrinec, Mihaela Puček, Jelena Štiber, David Kišićek, Marija Kokolek, Jasmina Klopotan, Sara Plantić, Daria Vusić i Marija Četrtek.

Skiperi na brodovima  bili su: Enver Muminović, Hrvoje Hočurščak, Dario Dragišić i Dušan Trupković, a pedagoške voditeljice nastavnice Dubravka Kunić, prof.  i Rosana Cepanec Dugandžić, prof.