Učenici 4. N razreda Gospodarske škole Varaždin sudjelovali su u projektu „Sound in the Silence“ u Kaunasu, Litvi od 28. rujna do 5. listopada

Autor: Kristina Brezak, 12. 10. 2022.

Učenici 4. N razreda Emili Maslov, Nina Veseljak, Borna Grdak, Patrik Štefan, Klara Tomašek, Viktorija Ivanušić i Dorotea Roginek, u pratnji svoje mentorice prof. Biserke Zajec, sudjelovali su u projektu “Sound in the Silence” u Kaunasu, Litvi zajedno s učenicima iz Njemačke, Mađarske i Litve. Projekt je financirala Europska unija a organizator je bio poljski institut iz Varšave „European Network Remembrance and Solidarity“ . Tema ovog projekta bila je „History through Art“ (Učenje povijesti kroz umjetnost). Učenici su sudjelovali u umjetničkim radionicama koje su vodili iskusni edukatori/umjetnici: reper i producent Dan Wolf iz SAD-a, performer Sean Palmer iz Velike Britanije i koreografkinja Katarina Rampackova iz Slovačke.

U ponedjeljak 3.10. u suradnji s učenicima iz Njemačke, Mađarske i Litve, učenici 4.N razreda izveli su umjetnički interdisciplinarni performans koji je predstavljao konačni proizvod ovog projekta. Performans je spojio ples, rap, zvukove, pokrete i dramu u jedinstveno umjetničko iskustvo kroz koje su učenici izrazili svoje osjećaju vezane uz Holokaust. Performans je bio jedna vrsta šetnje kroz muzej u Kaunasu. Događaju su nazočili lokalni građani, židovska zajednica grada Kaunasa i zaposlenici muzeja.

Radionice i performans su se održali u utvrdi “Ninth Fort” u kojoj se danas nalazi muzej a nekad je to bio zatvor. Tijekom Holokausta ovdje je stradalo 50.000 Židova iz Litve ali i ostalih zemalja: Njemačke, Poljske i Francuske.

Također, učenici su posjetili Židovski geto u Kaunasu koji je bio drugi najveći geto u Europi s 30.000 Židova (1941.-1944.) od kojih je preživjelo samo 3.000. Jedna od preživjelih bila je Fruma Vitkinaite s kojom su se učenici imali priliku upoznati i koja im ispričala svoje dirljivo svjedočanstvo o preživljavanju u getu u Kaunasu tijekom Holokausta.

Nadalje, učenici su imali priliku za razgledavanje brojnih turističkih atrakcija grada Kaunasa (drugi najveći grad u Litvi) koji broji 350 tisuća stanovnika i koji je Europska prijestolnica kulture u 2022. Bio je glavni grad Litve od 1919. do 1940. Centar grada je okružen dvjema rijekama, Njemen i Neris koje utječu jedna u drugu. U 15. stoljeću Kaunas je bio u Hanzeatskoj ligi te broji mnoge kulturne znamenitosti. Također, učenici su degustirali lokalne litvanske specijalitete kao što su juha od cikle i cepelini (knedle od mesa u obliku cepelina).

Izuzetan uspjeh učenika 4.N razreda!

Čestitke svima !!!

Sudionici projekta: učenici iz Hrvatske, Litve, Njemačke i Mađarske

Učenici 4. N razreda sa svojom mentoricom prof. Biserkom Zajec

Utvrda Ninth Fort