Učenice i nastavnice u Grčkoj, Erasmus+ projekt Arts for Future

Autor: Renata Mađarić, 25. 10. 2022.

U okviru Erasmus+ projekta Arts for future, nastavnice Gospodarske škole Varaždin Irena Ipša i Vanja Perši te učenice Ema Hleb, Tea Rožmarić, Anamarija Popović, Mihaela Žeger i Mirela Šargač od 16. do 23. listopada 2022. godine sudjelovale su u kratkoročnoj aktivnosti učenja, podučavanja i osposobljavanja u partnerskoj školi IET 3 Geniko Lykeio Galatsi u Ateni. U aktivnostima su sudjelovale i partnerske škole iz Njemačke, Francuske, Grčke, Španjolske i Švedske.

Budući da su neki od ciljeva projekta zaštita okoliša i usvajanje životnih navika u skladu s načelima održivosti, glavni zadatak učenika tijekom ove mobilnosti bio je izrada grafita na zidu škole domaćina. Atena je prepoznatljiva po svojim fantastičnim i impresivnim djelima ulične umjetnosti koja često izražavaju i sadrže poruke potaknute trenutnom politikom, društvenom situacijom i problemima. U izradi grafita korišteni su raznovrsni otpadni materijali poput starog papira te materijala korištenih na prethodnim mobilnostima. Primjer je to kako se na kreativan način može od starog i već korištenog stvoriti nešto novo. Tema grafita je kretanje iz mračne i zagađene sadašnjosti prema čišćoj i zelenijoj budućnosti. Kroz grafit se provlače ključne riječi koje sažimaju trenutačnu situaciju na našem planetu glede zagađenosti te ono čemu moramo stremiti kako bismo osigurali zdravlje planeta.

Još jedan zadatak kroz koji su učenici osvijestili mogućnost korištenja otpadnih materijala bila je radionica izrade sapuna od starog ulja uz stručnu pomoć profesora kemije. Svi sudionici mobilnosti mirišljave su sapune dobili na poklon.

Treća radionica bila je vezana uz još jedan cilj projekta, a to je razvijanje IT vještina. Učenici su uz pomoć profesorice informatike radili na postojećoj web stranici projekta i dorađivali je podacima o aktivnostima iz dosad provedenih mobilnosti.

Atena obiluje kulturno-povijesnim znamenitostima mnoge od kojih su učenici posjetili. Ceremonija otvaranja ove mobilnosti održana je na Panathenaic stadionu gdje su se učenici i profesori okušali u nekim atletskim disciplinama te su pobjednicima dodijeljene medalje. Potom smo posjetili Muzej Akropole gdje su učenici sudjelovali u lovu na blago učeći tako o povijesti same Akropole i vrijednim ostacima koji su tamo pohranjeni. Zatim smo posjetili i samu Akropolu, upisanu na UNESCO-v popis kulturne baštine, te uživali u ljepoti Partenona. Domaćini su nas proveli kroz poznate dijelove Atene kao što su Monastiraki trg sa svojom crkvom iz 10. stoljeća, drevnu Agoru, Plaku, živopisnu četvrt s labirintskim uličicama i mnoštvom taverni, obiteljskih trgovina s keramikom, nakitom i tradicionalnim proizvodima. Kako bi kod učenika osvijestili potrebu očuvanja povijesnih zdanja u školi je postavljena izložba primjera dobre i loše prenamjene povijesnih građevina u svakoj od zemalja sudionika projekta.

Kazalište u Epidauru još je jedan od spomenika s UNESCO-vog popisa koji smo posjetili tijekom dvodnevnog izleta u Nafplio, nekadašnji glavni grad Grčke, a danas prekrasni priobalni gradić iznad kojeg se uzdiže impozantna utvrda Palamidi. Izlet smo zaokružili odlaskom u Elefsinu, grad koji je odabran kao europski grad kulture za 2023., te razgledali arheološko nalazište po kojem je grad poznat.

Ono što će učenicima i profesorima svakako ostati u sjećanju su gostoljubivi domaćini i odlična hrana. Neka od tipičnih grčkih jela pripremili su nam nastavnici škole i roditelji učenika domaćina.

Vratili smo se prepuni pozitivnih dojmova i već se veselimo sljedećem susretu u Francuskoj u siječnju sljedeće godine.