CENTROPA SUMMER ACADEMY 2022

Autor: Kristina Brezak, 15. 11. 2022.

Nastavnica Biserka Zajec prisustvovala je Centropinoj ljetnoj akademiji od 4. do 11. srpnja 2022. u Berlinu, Njemačkoj.

Centropa je neprofitni, povijesni židovski institut kojem je cilj očuvanje židovskih obiteljskih priča i fotografija 20. stoljeća iz srednje i istočne Europe i Balkana.

Ovogodišnja ljetna akademija okupila je 75 nastavnika iz 15 različitih zemalja: Izrael, SAD, Ukrajina, Hrvatska, Srbija, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Moldavija, Litva, Poljska, Njemačka, Mađarska,..

Akademija je imala tri teme: Židovski Berlin, Berlin za vrijeme Trećeg Reich-a i Berlin za vrijeme Hladnog rata.

O svemu više pročitajte i pogledajte u nastavku.

Tijekom ljetne akademije nastavnici su imali priliku razgledati i istražiti mnoge povijesne znamenitosti Berlina kao što su Židovski muzej i Židovska četvrt, muzej Topografija terora, Memorijal Holokausta, Sovjetski ratni memorijal, koncentracijski logor Sachsenhausen, vila gdje je održana Wannsee konferencija i Memorijal Berlinskog zida.

Također, nastavnici su se upoznali s mnogim nastavnim materijalima koje nudi Centropina internetska stranica a koji se mogu koristiti u sklopu poučavanja o Holokaustu.

Nadalje, nastavnici su mogli upoznati svoje buduće projektne partneri i započeti Centropine međunarodne projekte pod nazivom Border Jumping Projects.