7. VELJAČE 2012. - DAN SIGURNIJEG INTERNETA– „POVEŽIMO GENERACIJE“

Autor: Administrator , 7. 2. 2012.

Dan sigurnijeg Interneta (SID – Safer Internet Day) međunarodna je manifestacija na kojoj se već tradicionalno upozorava na opasnosti na Internetu.

Učenici Gospodarske škole Varaždin obilježili su 7. veljače 2012. godine Dan sigurnijeg Interneta.

Organizacija INSAFE svake godine odabire temu kojoj će biti posvećena posebna pozornost u okviru obilježavanja tog dana. Ovogodišnja tema Dana sigurnijeg interneta je “Povezivanje generacija i međusobno učenje”, te slogan “Zajedno otkrijte digitalni svijet …sigurno!”. Suorganizatori obilježavanja Dana sigurnijeg Interneta su Hrvatska akademska i istraživačka mreža-CARNet, Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM), Hrabri telefon, Agencija za zaštitu osobnih podataka, NetAkademija, Algebra te Microsoft Hrvatska.

Potrebu za edukacijom o sigurnom ponašanju na Internetu, a ujedno i potrebu za komunikacijom među generacijama vezao uz Internet upozoravaju europske statistike skupljene od strane saferinternet.org portala:

• 26% djece ima javni profil na nekoj od društvenih mreža
  • 12% djece 9-16 godina priznaju da su bar jednom bili uznemireni od strane neke osobe na Internetu
  • 56% roditelja djece koja su bila maltretirana na Internetu ne znaju za ovo
  • 87% djece koristi Internet kod kuće
  • 36% djece starosti 9-16 godina misle da o Internetu znaju više od njihovih roditelja
  • 44% djece tvrdi da su ih o sigurnosti na Internetu podučili njihovi prijatelji, no ipak je najveći utjecaj roditelja (63%), učitelja (58%) te rodbine (47%).

U svrhu informiranja i edukacije učenici materijale o sigurnosti na Internetu mogu pronaći na stranici CERT-a (Computer Emergency Response Team), www.cert.hr, „Sigurnije na Internetu“ i „Zaštitite privatnost na Facebooku“.

Više informacija o Danu sigurnijeg Interneta dostupno je na stranicama http://www.saferinternet.org  kao i na portalu http://www.ucitelji.hr/.

Plakat Dan sigurnijeg Interneta

mr. sc. Jasminka Kelemen, dipl.inf.

Priloženi dokumenti:
PLAKAT_skolski.pdf (487.83 KB)