MEĐUNARODNI DAN ŽENA

Autor: Vjekoslav Mauriček, 29. 2. 2012.

U školskoj knjižnici u utorak (06.ožujka 2012.) s početkom u 12.30h održano je predavanje pod nazivom

Žene u povijesti - od prešućivanja do borbe za emancipaciju

Učenici 1.o, 1.k, 2.c, 3.a, 3.e, 3.h i 4.h sa svojim profesorima prisustvovali su predavanju koje je za njih pripremljeno u povodu Dana žena.

Predavanje je za njih pripremila i održala Višnja Burek, prof. Prve gimnazije Varaždin i članica Društva povjesničara Varaždinske županije.

Višnja Burek, prof.

Učenici su imali priliku  doznati zašto su žene prešučivane u povijesti, upoznati se s izvorima-svjedočanstva, pravnim spisima, zakonicima, člancima obiteljskog prava kojima se određuje prava i položaj žena. Čuli su o kaznama za preljub, čedomorstvu, tužbama za bacanje uroka i coprije, kaznama za uvredu žena u javnosti.

Prof. Višnja Burek pričala je o počecima feminizma, bitnim imenima vezanim za emancipaciju žena, djelovanju žena kroz tisak, prosvjede, kongrese, stvaranje ženskih udruga.

1948.g. Opća deklaracija o pravima čovjeka

1981.g. Konvencija o eliminiranju svih oblika diskriminacije žena

Učenici su upoznati i sa situacijom u Hrvatskoj, pojavom ženskog aktivizma kod nas, Zakonom o ravnopravnosti spolova, svjetskom statistikom. Na kraju predavanja zaključeno je kako je borba za emancipaciju žena proces koji traje i koji traži puno truda i ulaganja da bi na kraju bili postignuti  rezultati.

Domagoj (3.h) i prof.V.Burek

Prof. Višnji Burek zahvaljujemo na gostovanju u našoj školskoj knjižnici, na  poučnom, zanimljivom i korisnom predavanju. Želimo joj puno uspjeha u daljnjem radu.

Knjižničarka

Članak u Regionalnom tjedniku možete pročitati na navedenoj adresi: