Volonterke Gospodarske škole – grupa „Mladost volontira sa srcem“

Autor: Vjekoslav Mauriček, 18. 6. 2012.

Volonterke Gospodarske škole Varaždin i njihova voditeljica prof. Mira Šincek posjetile su Centar za rehabilitaciju SILVER u Zagrebu i Udrugu Rad na dar iz Koprivnice. Svoj su rad i aktivnosti  prezentirale  na završnoj svečanosti u školskoj knjižnici.

Naše učenice volonterke i njihova voditeljica prof. Mira Šincek posjetile su 17. svibnja o. g. Centar za rehabilitaciju SILVER u Zagrebu. Posjet im je organizirala Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva kao dio nagrade koja im je uručena 24. 11. 2011. za njihov volonterski rad.

U Centru su upoznate s radom i programima koji se tu provode s ciljem pomaganja osobama s teškoćama. Posebno ih je oduševila demonstracija rada sa psima vodičima i psima rehabilitatorima koji pomažu u svakodnevnim poslovima osobama s teškoćama.

U subotu, 2. lipnja posjetile su Udrugu Rad na dar iz Koprivnice i zajedno s njima sudjelovale u akciji Tjedan srca, a nakon toga razgledale prostorije u kojima Udruga djeluje i nazočile kratkoj edukaciji koju je za njih održala gđa Ružica Evačić, predsjednica Udruge.

U četvrtak, 14. lipnja, u školskoj knjižnici upriličena je završna svečanost na kojoj su naše volonterke prezentirale svoj rad i aktivnosti. Uz gđu ravnateljicu, volonterke (48 volonterki), učenike i profesore škole, skupu su nazočili i gosti – gđa Iva Grgić, predstavnica Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva iz Zagreba, gđa Marina Kereša, psihologinja u Udruzi „Uz tebe sam“ pri Varaždinskoj bolnici u kojoj volontira 38 naših volonterki, gđa Irena Mađarić, socijalna radnica u Domu za starije i nemoćne iz Varaždina gdje volontira 9 naših volonterki, te gospodin Stjepan Klajn iz Kuhinje VARAŽDINSKOG CARITASA, gdje volontira 6 naših volonterki. Voditeljica grupe volonterki, Mira Šincek, prof. savjetnica, ukratko je predstavila rad volonterske grupe, korist koju volontiranje ima za same volonterke i lokalnu zajednicu, te na što je sve utrošena nagrada (6.000,00 kn) kako bi se volonterske aktivnosti provodile što bolje i kvalitetnije. Volonterke voditeljice podgrupa SNJEGULJICE, PEPELJUGE i CRVENKAPICE predstavile su skupu svoje volonterske aktivnosti, što za njih znači volontiranje i kako organiziraju volonterski raspored svoje podgrupe.

Nakon toga skupu su se obratili i gosti. Posebno ganuta gđa Kereša zahvalila je voditeljici, prof. Šincek i volonterkama jer, kako je istaknula, bez njihovog volontiranja kroz koje provode edukativne i kreativne radionice sa djecom s teškoćama u razvoju, gotovo da više ne može zamisliti svoj profesionalni rad s tom djecom.

Gđa Irena Mađarić je naglasila da se uključivanjem volonterki u Dom za starije i nemoćne, postiže povezivanje generacija kroz susrete, druženja, društvene igre. Rekla je da korisnici dobro prihvaćaju djevojke i raduju se njihovom dolasku, a nada se da će se ova aktivnost, koju smo započeli u ožujku ove godine nastaviti i da će volonterke iz grupe CRVENKAPICE i dalje posjećivati bakice i djedove u Domu.

Gospodin Stjepan Klajn, kuhar u Caritasovoj kuhinji, zahvalio je vrijednim volonterkama koje marljivo i strpljivo obavljaju raznovrsne poslove u kuhinji. Obećao je iduće godine povjeriti im odgovornije obveze jer se uvjerio da su vrijedne, odgovorne i ljubazne. Iskazao je želju da se volonterkama priključi i koji volonter, osobito bi za njih bilo posla u Caritasovoj kuhinji.

Gđa Iva Grgić pohvalila je rad volonterske grupe „Mladost volontira sa srcem“ i izrazila zadovoljstvo što je nagrada koju su im dodijelili pomogla da ove mlade volonterke mogu svoju aktivnost provoditi još kvalitetnije i sadržajnije. Čestitala im je i poželjela puno uspjeha u daljnjem volonterskom radu i pozvala ih da se, nakon što završe školovanje, uključe u rad neke volonterske udruge i nastave ovu lijepu i hvale vrijednu praksu.

Susret je završio skromnim domjenkom.