PREZENTACIJA PROJEKTA COMENIUS

Autor: Vjekoslav Mauriček, 2. 11. 2012.

Lana i Tanja održale prezentaciju o nezaboravnih tjedan dana u Španjolskoj.

Lifelong

Learning

Programme

PREZENTACIJA PROJEKTA COMENIUS

Lana i Tanja održale prezentaciju o nezaboravnih tjedan dana u Španjolskoj.

U srijedu, 31. listopada 2012. u školskoj knjižnici održana je prezentacija projekta Comenius - Multilateralna školska partnerstva pod nazivom Didaktika stranih jezika u obveznom srednjoškolskom obrazovanju koji će se provoditi od kolovoza 2012. do srpnja 2014. godine. Za taj projekt Gospodarskoj školi Varaždin odobrena su financijska sredstva preko Agencije za mobilnost u iznosu od 22.500 eura. Voditelj projekta je škola iz Španjolske (Calasparra), a uz Gospodarsku školu Varaždin partneri su škole iz Norveške (Kristiansand), Njemačke (Hanau) i Turske (Istambul).

Prezentaciju su predstavnicima svih razreda škole održale učenice Lana Pupek i Tanja Satončić koje su uz profesorice engleskog jezika Mirnu Rukavinu Bakšaj, Renatu Mađarić i Vanju Perši sudjelovale u prvom krugu mobilnosti od 24. rujna do 1. listopada 2012. godine u španjolskom gradu Calasparri. Učenice su prezentacijom opisale svoj boravak u Calasparri, školu Emilio Perez Pinero u kojoj su prisustvovale nastavi nekoliko predmeta te su imale prilike družiti se sa španjolskim vršnjacima i upoznati njihovu kulturu, običaje i način života. Također, predstavile su gradove Caravacu de la Cruz, Murciju i Granadu koje su imale prilike posjetiti.  Učenice su bile smještene u španjolskim obiteljima koje su ih primile uz iznimnu dobrodošlicu. Tanja i Lana uče i engleski i španjolski jezik te su naučena znanja i vještine primijenile u komunikaciji sa španjolskim obiteljima i učenicima što je jedan od glavnih ciljeva projekta.

Profesorica Renata Mađarić učenicima je objasnila daljnji tijek projekta čiji je cilj usporedba različitih sustava obrazovanja i postignutih rezultata u nastavi stranih jezika s obzirom na nastavne metode i primjere dobre prakse. Tijekom navedene dvije godine sve škole ostvarit će 24 mobilnosti tj. putovanja nastavnika i učenika u navedene zemlje gdje će se organizirati radionice, okrugli stolovi, konferencije i druge aktivnosti vezane uz projekt s ciljem unapređivanja nastave stranih jezika dok će se ostatak aktivnosti provoditi s učenicima u svakoj navedenoj školi. Trenutno je u tijeku natjecanje za plakat za promociju učenja stranih jezika. Najbolji plakat predstavljat će našu školu tijekom sljedeće mobilnosti u ožujku 2013. u Turskoj.

Učenici su također dobili obavijest o tzv. Comenius corneru tj. kutku u školskoj knjižnici u kojem svi učenici škole mogu pronaći materijale vezane uz projekt. Trenutno su to plakati i prezentacije kojima se opisuje mobilnost u Španjolskoj te video prezentacije škola partnera. Učenici su zamoljeni da o sadržaju koji im je bio predstavljen izvijeste svoje kolege u razredu.

This project has been funded with support from the European Commission.This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot beheld responsible for any use which may be made of the information contained therein.