VUKOVARU - IME SVETO

Autor: Vjekoslav Mauriček, 14. 11. 2012.

Hrvatski državni sabor donio je 1999. godine Odluku o proglašenju 18. studenoga Danom sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, kojom je određeno na dostojanstven i primjeren način odati počast svim sudionicima obrane Vukovara- grada simbola hrvatske slobode.

Obilježavanje 21. godišnjice žrtve grada za Hrvatsku bit će pod sloganom «Vukovaru- ime sveto!» Radi se o refrenu pjesme koju je otpjevala  Mirta Mandić na  «Bono- festu» 2007. godine, uz pratnju tamburaškog sastava « Slavonski san». Ovogodišnji plakat izradio je  hrvatski dizajner  Boris Ljubičić, koji je jednako poznat  u Europi, po kockastim dizajnima, kao i u Hrvatskoj.Plakatom dominira veliko slovo «V», kao Vukovar. Sv. Augustin je u svojim «Ispovijestima « napisao, a mi od njega posudili: «Victor, quia victima – Vukovar, pobjednik jer je žrtva!» U slovu «V» nalaze se tri kockice: crveno- bijelo-plave boje. One simboliziraju hrvatsku trobojnicu. Iz bijele boje izlazi križ , koji simbolizira obrambeni rat.  Pozadinu na plakatu čini maskirna, ratna boja, na kojoj su lako uočljive granice Republike Hrvatske.

--- VUKOVARU IME SVETO ---

U srcu mi živi jedan grad
Prošao je patnje, strah i jad
Ljubav i vjera snaga su mu sva
Pokleknuo nije nikada

Ime toga grada nadom sja
Dok Dunav i Vuka grle ga
Novi dani stižu kao neba dar
Blagoslovljen ti si Vukovar

Vukovaru, ime sveto,
Rane, za Hrvatsku, ponio si ti
Dragi nam ljudi otišli su, eto,
Na uscu Vuke križ podsjeća na njih

U srcu mi zivi jedan grad
Prosao je patnje, strah i jad
Novi dani stižu kao neba dar
Blagoslovljen ti si Vukovar.

Vukovaru, ime sveto,
Rane, za Hrvatsku, ponio si ti
Dragi nam ljudi otišli su, eto,
Na uscu Vuke kriz podsjeća na njih

Link za pjesmu:

Na satovima povijesti učenici su razgovarali o iznimnoj hrabrosti i doprinosu vukovarskih branitelja u obrani Hrvatske od srpske agresije, razgovarali su o važnosti i značaju Domovinskog rata u stvaranju neovisne i slobodne Hrvatske.

Obilježavanjem ovog datuma željeli bismo da se žrtva Vukovara nikada ne zaboravi.

NE ZABORAVIMO NIKADA VUKOVAR

i upalimo svijeće u znak sjećanja na GRAD HEROJ.

Knjižničarka