Marija Zeljak učenica 2.g razreda proglašena je najčitateljicom u 2012. godini

Autor: Vjekoslav Mauriček, 20. 11. 2012.

Nismo mogli ni zamisliti ljepši kraj ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige. Učenica naše škole Marija Zeljak (2.g) proglašena je najčitateljicom u 2012. godini.

To je tradicionalna manifestacija koja se već godinama održava u Gradskoj knjižnici Varaždin. Svi smo ugodno iznenađeni Marijinom novom titulom. To je dokaz da učenici strukovnih škola itekako čitaju, da osim svoje školske knjižnice posjećuju i ostale kulturne ustanove u gradu. Lijepo je kad mlada osoba pokazuje potrebu za čitanjem, a još je ljepše kada je samostalno motivirana za čitanje, što naravno podrazumijeva i stečenu naviku odlaska u knjižnicu. Marija je pokazala sklonost i zanimanje za knjigu i čitanje te samim time zaslužila titulu najčitateljice.

Odgovorila nam je na nekoliko knjižničarkinih pitanja.

1. Jesi li ponosna što si ove godine kao predstavnica naše škole ponijela titulu najčitateljice u Gradskoj knjižnici Varaždin? Što tebi znači ta titula?

Naravno da jesam. Vrlo sam zahvalna na toj nagradi i osjećam se jako ponosno. Napokon me netko nagradio, i to – zamislite – za čitanje. Moj se trud isplatio. I dalje ću čitati.

2.  Zašto voliš čitati? Kad sve to stigneš? Što čitaš?

Knjige mi predstavljaju bijeg od svakodnevnog života, ulazim u potpuno novi svijet mašte. Vremena za čitanje uvijek imam (kad čekam bus, prije spavanja, uvijek se nađe  minuta za par stranica, a stranica po stranica i eto – kraj romana). Čitam romane, ljubiće, krimiće, uglavnom sve što mi dođe pod ruku. Volim se opustiti i uz poeziju. Dođu mi pod ruku i Tadijanović, Cesarić, Pupačić, Neruda….

3.Koju knjigu bi ponovno pročitala i preporučila drugima da je pročitaju? Zašto?

Više puta bih pročitala Vampirsku akademiju R. Mead. Preporučujem ju i ostalima, jako je uzbudljiva, ima mnogo ljubavnih scena, ali i borbenih, što mi se također sviđa. To je odličan horor. Kad je uzmeš u ruke ne ispuštaš je. Sadržaj je vrlo nepredvidiv i drži te napetim do samog kraja.

4. Što je za tebe knjižnica? Što misliš o našoj školskoj knjižnici?

Knjižnica je predivno mjesto. Mjesto u kojem pronalazim svoj svijet mašte, avantura i zapleta. Naša školska knjižnica ima jako dobar fond u kojem pronalazim puno zanimljivih knjiga za sebe. Tu me uvijek dočeka ljubazna knjižničarka koja mi svojim savjetima i preporukama uvijek olakša u izboru literature za čitanje. Knjižnica mi nudi i dosta popratnih sadržaja na koje se uvijek odazovem. Posljednje u čemu sam sudjelovala bio je Tulum slova i bilo je odlično, svakako za preporučiti i drugim učenicima da se uključe, možda nagodinu.

Mariji još jedanput čestitamo na tituli najčitateljice za 2012. godinu, želimo joj još puno pročitanih knjiga jer lijepo je svoje slobodno vrijeme potrošiti na ovako lijepe stvari.

Marija u medijima:

Knjižničarka