Federic Chopin-Koncert za klavir i orkestar u e-molu, op.11

Autor: Vjekoslav Mauriček, 28. 11. 2012.

Prisustvovali smo koncertu F.Chopina Koncert za klavir i orkestar u e-molu, op.11 kojeg su za nas u Koncertnoj dvorani Glazbene škole Varaždin izvele prof. Ana-Marija Kyun i Jasminka Bontek

F.Chopin   Koncert za klavir i orkestar u e-molu, op.11

1.st. Allegro maestoso

2.st.. Romance: Larghetto

3.st. Rondo: Vivace

"Postoji samo jedna stvar milozvučnija od gitare

to su dvije gitare" -F.Chopin

F.Chopin proživio je kratak, uzbudljiv i glazbom ispunjen život. Rođen je u mjestu Želazowa Wola, nedaleko od Varšave , najvjerojatnije 1.ožujka 1810.godine.Chopin je imao tri sestre i djetinjstvo ispunjeno ljubavlju i toplinom. Legenda kaže da se kao malo dijete najviše volio igrati ispod klavira dok je njegova majka svirala. Tako je zapravo sve počelo.

Rano djetinjstvo proveo je u Poljskoj. Kasnije je često  na putovao u Berlin, Beč i Dresden. Iz Poljske odlazi  sa željom da se usavrši u inozemstvu, ne sluteći da se više nikada neće vratiti u domovinu. Napokon je 1830. došao u Pariz - grad koji se i danas ponosi razdobljem u kojem je mladi Poljak odredio stilske i estetske smjernice klavirskoga romantizma.

Kao veliki domoljub, trajno se družio s Poljacima u Parizu. Njegova ljubav i život s književnicom George Sandi postali su predmet opsežne literature. Osim manjeg broja orkestralnih i komornih djela, te 17 poljskih pjesama za glas i klavir, Chopin je skladao isključivo djela za glasovir.

Chopin je bio jedinstven kao pijanist, izvođač vlastitih djela i sasvim poseban i usamljen kao autor. Bio je bez uzora u prijašnjim razdobljima klasične glazbe i gotovo bez nasljednika. Ostavio je opus od 74 tiskana djela koja po svojoj formalnoj strukturi i poetskim obilježjima nemaju premca u europskoj glazbi. Svojom je umjetnošću odlučno djelovao na klavirsku glazbu i interpretativni stil, pa njegov utjecaj dopire i u 20. stoljeće. Umro je od  tuberkuloze  pluća.

" Ima nečeg bitno osobnog, a istodobno osobno majstorskog u Chopinovu sviranju na klaviru da se zbog toga može nazvati savršenim virtuozom".  (Felix Mendelssohn )

Knjižničarka