OTVORENA IZLOŽBA POZNATOG SPLITSKOG FOTOGRAFA IVE PERVANA U GOSPODARSKOJ ŠKOLI VARAŽDIN

Autor: Administrator , 10. 1. 2013.

Izložba je otvorena u sklopu IPA projekta „Implementacija kulturne baštine u kurikulume strukovnih škola kao faktor ekonomskog razvoja i zapošljivosti učenika”.

U petak, 11. siječnja u našoj je školi  otvorena   izložba fotografija „Hrvatska baština u fotografiji“ poznatog splitskog umjetnika Ive Pervana.

Nositelj ovog IPA projekta je Komercijalno trgovačke škole Split, a Gospodarska škola Varaždin je u njemu škola partenr.

Izložbu je otvorila ravnateljica škole Katica Kalogjera Novak, a otvorenju je,  uz brojne goste, prisutvovao i mr. sc. Miroslav Huđek, pročelnik upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport  te profesori naše i Komercijalno trgovačke škole iz  Splita koji su od od 10. do 12. siječnja sudjelovali na drugoj radionici projekta.

Crtica iz života Ive Pervana

Ivo Pervan  je rođen  1947.godine  u Splitu. Fotografijom se počinje baviti  u srednjoj školi, u skromnim uvjetima , što njegovoj kreativnosti nije ni najmanje smetalo.

Njegovim fotografijama se služe izdavači turističkih publikacija / vodiči, plakati, razglednice, turističke revije/, tiskaju se razne foto-monografije, autorske i koautorske.

Posebno je tražena njegova fotografija kulturne baštine. To i nije bez razloga, pošto je kulturna i prirodna baština njegov prioritetni interes u fotografiji, i želja da se slikom sačuva povijest našega naroda, jer vrijeme a često i naš nemar, kao i nedostatak sredstava rezultiraju nestajanjem brojnih vrijednosti.

Već tada dobiva prestižne međunarodne nagrade za svoju fotografiju / Prag, Kopenhagen, Karlovy Vary………../, i to za turističke plakate, motivi kojih su bile upravo prirodna i kulturna baština Hrvatske.

Od 1990 godine počinje samostalno raditi , uz teškoće koje smo nažalost svi morali proći, te je mladoj državi Hrvatskoj donio prvu internacionalnu nagradu, i to 1. mjesto na svjetskom natječaju za turistički plakat 1992 god u Beču. Bio je to plakat Splita.

Od 1980 do danas, Ivo Pervan ima 17 autorskih foto-monografija , koautorskih više od šezdeset, održao je veliki broj izložbi, a posebno je svojim radom vezan uz promidžbu hrvatskog turizma/ brošure, prospekti, CD-ovi /. Od 1992 do danas, Hrvatska je dobila 7 / sedam/ prvih svjetskih nagrada za plakate s njegovim motivima.

Iz medija: