TAJNE BILJNOG SVIJETA IVANČICE I RAVNE GORE - PREDAVANJE

Autor: Vjekoslav Mauriček, 17. 1. 2013.

Predavanje uz fotoprojekciju o rijetkim i ugroženim biljnim vrstama brdskog područja Ivančice i Ravne gore održano je u školskoj knjižnici 22.siječnja 2013. u 12.30h.

U goste nam je došao jedan od najboljih poznavatelja brdskog dijela sjeverozapadne Hrvatske, planinar, alpinist, speleolog, zaštitar prirode, član planinarskog društva «Ravna gora» i Hrvatskog biospeleološkog društva Varaždin -  Dubravko Šincek.

Autor je  knjige «Biljni svijet Ivančice i Ravne gore» u kojoj je uz fotoprikaze obradio 116 zanimljivih biljnih vrsta Ivančice i Ravne gore. Zaslužan je za ponovo otkrivanje crnkaste sase na ovim područjima te za otkriće spilje na izvorišnom dijelu rijeke Plitvice u kojoj je kasnije pronašao i tragove života pračovjeka. Spilja po njemu nosi naziv «Šincekova spilja», koja je danas zaštićeni spomenik prirode.

Predavanje je bilo popraćeno prekrasnim fotografijama orhideja, kaćuna, alpskog jaglaca i ostalih  biljnih vrsta u kojima su učenici mogli uživati, a koje je gospodin Šincek  dodatno pojasnio.

Iz svega viđenog učenici su mogli zaključiti kako ne smiju dopustiti daljnje izumiranje ljepote i bogatstva zavičaja, najčešće uzrokovanog neznanjem, nemarom ili pak ljuskom gramzivošću.

Bilo je korisno i zanimljivo!!!

Knjižničarka