LICITARSKO SRCE - PREDAVANJE

Autor: Vjekoslav Mauriček, 30. 1. 2013.

Povodom Valentinova u utorak, 05.veljače 2013. u 12.30h u školskoj knjižnici održano je predavanje LICITARSKO SRCE.

" Srčeko moje i tvoje skupa u ljubavi stoje..."

Predavanje i radionicu za učenike i profesore naše škole održala je gđa Valentina Gladović-Nedić, vlasnica svjećarsko-medičarskog obrta iz Klenovnika.

DOZNALI SMO NEŠTO O:

• povijesti i tradiciji licitarstva
  • načinu proizvodnje
  • darivanju i običajima
  • tradicijskom obrtu

Tradicija pravljenja licitara  upisana je na  UNESCO-vu listu nematerijalne svjetske baštine u Europi.

Licitar je šareno ukrašeni kolač od medenoga tijesta. Njegova se tajna izrade od davnine čuva u krugu obiteljskog obrta medičara središnje i nizinske Hrvatske. Iako je u cijelosti spravljen od jestivih sastojaka, ponajprije donosi radost očima i duši. Tradicionalno je žarko crvene boje, a proizvodi se u različitim oblicima i veličinama. Sitni su licitari (srca, trešnje, bebe, ptičice, gljive, potkove, vjenčići, konjići), omiljen ukras božićnih jelki hrvatskih domova, a oni veći, namijenjeni su darivanju bližnjih povodom posebnih prigoda.

Običaj darivanja licitarskog srca, kojim mladić djevojci iskazuje svoju privrženost i ljubav, duboko je ukorijenjen u hrvatskoj tradicijskoj kulturi. Naročita prigoda za takav znak pažnje najveći je blagdan zaljubljenih, Valentinovo. Taj je običaj ovjekovječen i u glasovitom baletu Krešimira Baranovića Licitarsko srce izvođenom na pozornicama diljem.

Tradicija izrade licitara započinje još u srednjem vijeku, napose 16. i 17. st., kada su se u brojnim europskim samostanima spremali kolači uz pomoć bogato ukrašenih drvenih kalupa. U istočnoalpskom području, takav je način izrade kolača ubrzo prerastao u obrt, koji se postupno proširio i u druga područja središnje Europe, kada dolazi i u panonske krajeve Hrvatske. U 18. i 19. stoljeću, u gradovima Zagrebu, Karlovcu, Koprivnici, Samoboru, Varaždinu i drugdje, licitari su bili ugledni obrtnici, a njihovi proizvodi omiljeni među pripadnicima svih staleža. Tu se majstori medičarskog obrta bave izradom proizvoda od tijesta i voska - licitara, medenjaka, svijeća, voštanih zavjetnih darova te pripravom pića - gvirca i medice. Ti se proizvodi od samih početaka obrta prodaju na sajmovima i proštenjima vezanim uz crkvene svetkovine, a zahvaljujući licitarima, medičarski štandovi tim mjestima daju slikovitost i naročit ugođaj.

Gospođi Gladović-Nedić, zahvaljujemo na gostovanju i želimo joj puno uspjeha u njezinom poslu.

Više slika s radionice možete pogledati na facebook stranici školske knjižnice:

Knjižničarka