RADIONICA - PRIJAVE

Autor: Vjekoslav Mauriček, 26. 2. 2013.

Povodom Svjetskog dana pjesništva, 21.ožujka 2013.  u školskoj knjižnici bit će organizirana radionica pod nazivom Poezija na drugačiji način – zanimljiv spoj stiha i slike. Molim sve zainteresirane da se jave do 18.ožujka školskoj knjižničarki kaki bi sudjelovali u ovoj edukativno-kreativnoj radionici. Čitajući pjesnike uvijek na nov način otkrivamo istinski osjećaj vlastita svijeta i  njegovu beskrajnost. Postanimo zajedno čitatelji pjesama i uživajmo u poeziji…Očekujem vas!!!

p.s.

Svjetski dan poezije (World Poetry Day) UNESCO je proglasio 21. ožujka 1999. godine s ciljem promoviranja čitanja, pisanja, objavljivanja i poučavanja poezije širom svijeta.

Na proglašenju praznika rečeno je da treba dati priznanje i poticaj nacionalnim, regionalnim i internacionalnim pjesničkim nastojanjima.

Prema podatcima koje posjeduje Nacionalni odbor za proslavu Dana poezije koji je od 1990-ih smješten na Floridi (SAD), Svjetski dan poezije slavio se još od 1505. godine. Uglavnom se obilježavao u listopadu, najčešće 15. listopada, na rođendan velikog rimskog pjesnika Vergilija. Sve do UNESCO-vog službenog proglašenja, praznik je naizmjenično slavljen u listopadu i studenom. Ta tradicija obilježavanja održala se do danas u mnogim zemljama.

Ovaj veliki dan obilježava se i u Hrvatskoj brojnim događajima. Osim što je prvi dan proljeća i Svjetski dan poezije, 21. ožujka je i rođendan hrvatskog književnika Ivana Gorana Kovačića.