TRENING PREZENTACIJSKIH VJEŠTINA U SKLOPU PROJEKTA „28 ZVJEZDICA“

Autor: Vjekoslav Mauriček, 17. 10. 2013.

U sklopu projekta „28 zvjezdica“, kao nastavak Masovne diskusije, održan je „Trening prezentacijskih vještina za mlade“ u Zagrebu 5. i 6. listopada 2013. godine. Nositelj projekta „28 zvjezdica“ je PRONI centar za socijalno podučavanje iz Osijeka u partnerstvu s udrugom ZAMISLI iz Zagreba i Info Zonom iz Splita. Isto tako, ovaj je projekt podržan od strane Europske unije kroz program IPA INFO 2011.

Sudionici treninga su bile mlade osobe između 16 i 24 godina starosti s područja sjeverozapadne Hrvatske, a predstavnici naše škole bili su učenici 4.O razreda Dario Maruševac i Sandi Poustecki. Cilj treninga je bio osposobiti mlade ljude za kvalitetno prezentiranje zaključaka Masovnih diskusija po srednjim školama kroz unaprjeđenje njihovih prezentacijskih vještina.

Također, treningom prezentacijskih vještina se željelo pomoći mladima da stvore i istovremeno jačaju pozitivnu sliku o sebi, usvoje elemente dobre prezentacije, osvijeste svoj osobni prezentacijski stil, steknu vještine razmjene i prenošenja informacija svojim vršnjacima te otkriju metode uključivanja i motiviranja ostalih vršnjaka. Isto tako, mladi su potaknuti da se dodatno informiraju o EU temama koje su relevantne upravo za njih te da nauče kako govoriti i argumentirati svoje stavove na jasan, razumljiv i interesantan način. Mladi koji su sudjelovali u treningu prezentacijskih vještina biti će prezentatori zaključaka s Masovne diskusije svojim vršnjacima.

Dario i Sandi su dva dana kroz neformalnu edukaciju, na zanimljiv i zabavan način, usvojili vještine prezentacije i javnog nastupa. Bili su smješteni u  moderno uređenom hostelu „Chillout“ u centru Zagreba, a radionice su se održavale u pivnici Medvedgrad. U subotu radionica je započela olujom ideja o tome što je zapravo prezentacija te koje su karakteristike loše i dobre prezentacije. Nakon toga, sudionici su kroz individualni rad izdvojili vlastite pozitivne i negativne osobine u prezentiranju te se provela diskusija u plenumu na temu treme i straha od javnog nastupa. U nedjelju, dan je započeo refleksijom na prethodni dan te se nastavio rad u paru. Dario i Sandi su pripremili prezentaciju na temu „Kultura mladih i kvalitetno provođenje vremena“ koju su prezentirali ostalim sudionicima, a nakon toga je uslijedila diskusija, odnosno povratne informacije za svaku pojedinu izvedbu.

Marina Sokol, pedagoginja pripravnica