Počinje tečaj spolne kulture

Autor: Administrator , 7. 3. 2009.

Tijekom drugog polugodišta svi će zainteresirani učenici zahvaljujući inicijativi Vijeća učenika moći dobiti bitne informacije o spolnosti i raspraviti ih uz pomoć svojih nastavnika.

PROJEKT: „SPOLNI ODGOJ“

SPOLNI ODGOJ

Tečaj spolnog odgoja organiziran je na inicijativu Vijeća učenika pod vodstvom učenice Emine Mušanović (3. E), a u dogovoru s profesorom Zoranom Mihalina. Osmislit će ga i ostvariti profesor biologije Mario Slatki tijekom drugog polugodišta školske godine 2008./09. u suradnji s članovima Vijeća učenika, a predviđen je za sve zainteresirane učenike Gospodarske škole.
Spolni odgoj jedna je od najbitnijih odgojnih komponenti suvremenog odgojno-obrazovnog procesa. Za učenike je u nastavi općenito vrlo bitno ne samo dobiti informacije i razviti vještine, već i usvojiti pozitivne norme ponašanja, pravilan odnos prema sebi i drugima, ukratko – naučiti kako biti punopravni i odgovorni član zajednice. U tom smislu, pozitivan, zdrav i pravilan odnos prema vlastitoj seksualnosti može se i mora usvojiti u razdoblju puberteta kako bi se mladi ljudi mogli nositi sa zahtjevima društva kad odrastu. Vrlo je pohvalno i motivirajuće to što su učenici Gospodarske škole sami zatražili organiziranje dodatnih sadržaja vezanih uz spolnost, što znači da su svjesni svoje odgovornosti, ali i toga da sami o sebi još moraju mnogo naučiti. Nema nikakvog opravdanja da oni po tom pitanju budu prepušteni samima sebi, budući da su učenici škole koja ih je obavezna na organizirani način educirati o svemu što ih zanima. Osim toga, u njihovim programskim sadržajima prevladava ekonomska skupina predmeta (što je razumljivo), pa bi ovaj projekt „prirodoslovnog“ karaktera za sve njih mogao biti od velike važnosti i pobuditi zanimanje. Zbog svega navedenog, biti će mi zadovoljstvo izaći im u susret i organizirati tečaj spolnog odgoja.

PROGRAM SPOLNOG ODGOJA

U dogovoru s predstavnicima učeničkog vijeća, dogovoreno je da program spolnog odgoja bude ostvaren u periodu od ožujka do lipnja 2009. godine. Biti će organiziran u obliku interaktivnih predavanja i radionica koje se, ovisno o interesu, mogu ponoviti u više termina. Teme će biti raspoređene u 6-8 predavanja u trajanju jednog školskog sata (45 minuta) s posebno predviđenih nekoliko minuta za pitanja i sugestije. Teme koje će biti obrađene su:
1) GRAĐA MUŠKOG I ŽENSKOG SPOLNOG SUSTAVA
2) SPOLNI ODNOS I REPRODUKCIJA
3) SPOLNE I SPOLNO PRENOSIVE BOLESTI
4) KONTRACEPCIJSKE METODE
5) HOMOSEKSUALNOST I BISEKSUALNOST
6) ODNOSI MEĐU SPOLOVIMA
Sva će predavanja i radionice biti održana u prostorijama (učionicama) Gospodarske škole u Varaždinu. Termini svih predavanja biti će izvješeni na oglasnim pločama škole i/ili će biti organizirano čitanje oglasne knjige kako bi svi zainteresirani pravodobno bili obaviješteni. Detaljan program tečaja biti će objavljen neposredno prije prvog organiziranog predavanja na web stranicama škole, a nakon svakog predavanja na istom će mjestu učenici moći pronaći i powerpoint prezentaciju te ostale dodatne sadržaje vezane uz temu (linkove, literaturu i sl.). Tamo će ujedno moći pročitati vezane obavijesti (na online oglasnoj ploči).

MARIO SLATKI, prof.