Janja ide u Školu ljudskih prava!

Autor: Administrator , 7. 4. 2009.

Vrlo iznenađena bila je Janja Žnidarić (3.H) kada je saznala da je jedna od dvadesetak učenica i učenika iz čitave Hrvatske odabranih za polaznicu Škole ljudskih prava u Selcu!

Centar za mirovne studije (CMS), tim Mlada MIRamiDA, u suradnji i uz financijsku potporu Norveškog helsinškog odbora za ljudska prava u periodu od  13.- 22. travnja 2009., organiziraju dvadesetu (20.) po redu nacionalnu «Školu ljudskih prava za mlade».
Projekt "Škola ljudskih prava za mlade" traje još od 2000. godine, u okviru regionalnog projekta škola za mlade Zapadnog Balkana. Iste Škole se organizuju u Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji i Kosovu. Osnovni cilj Škola ljudskih prava je promocija ljudskih prava i integracija prakse zaštite ljudskih prava u svakodnevnom životu mladih osoba. Škole se  konceptualno sastoje od tematskih predavanja, iskustvenih vježbi  i radionica o kazalištu i video aktivizmu koje su usmjerene na promociju i zaštitu ljudskih prava i podizanje svijesti mladih, nenasilno rješavanje sukoba i poticanje međukulturalne tolerancije te aktivno uključivanje mladih u civilno  društvo kao i odgovorno participiranje na svim razinama društva. Naglasak se stavlja na interaktivni princip rada i usklađenost s interesima i potrebama polaznika/ica.
Na ovoj školi sudjelovat će 20 sudionika/ica, učenika/ica od 2. do 4. razreda srednjih škola s područja cijele Hrvatske.

A evo što o tome kaže i sama Janja:

Što te privuklo da se javiš na natječaj za pohađanje škole ljudskih prava?

Kad je profesor na satu predložio da se prijavimo za školu ljudskih prava tema mi se  odmah činila jako zanimljivom, a i deset dana na moru ne zvuči loše.

Koje uvjete je trebalo ispuniti?

Na natječaj su se mogli prijaviti učenici 2. ili 3. razreda. Da bi se prijavila na natječaj               trebalo je ispuniti upitnik koji se sastojao od pitanja o meni i o ljudskim pravima i napisati motivacijsko pismo u kojem sam obrazložila zašto sam se prijavila i napisala svoje mišljenje o ljudskim pravima. Te naravno suglasnost roditelja.

Koliko mladih i odakle će ići s tobom u tu školu?

U tu školu primljeno je 20 mladih iz cijele Hrvatske

Gdje i kad će se škola održati?

Škola će se održati od 13. do 22. travnja 2009 u Selcu.

Kako si saznala da si primljena?

Kad sam se prijavljivala nisam mislila da ću biti primljena, ali sam se tome naravno nadala.   Kad su me nazvali da mi kažu da sam primljena bila sam jako iznenađena i sretna.