DOBIVENA SREDSTVA ZA OPREMANJE UGOSTITELJSKOG I TURISTIČKOG PRAKTIKUMA

Autor: Administrator , 11. 11. 2009.

U programu poticanja obrazovanja i obuke kadrova u ugostiteljstvu i turizmu koje provodi Ministarstvo turizma sudjeluje i Gospodarska škola

U utorak, 3. studenog ministar turizma Damir Bajs posjetio je Križevce, gdje je potpisao ugovore s predstavnicima devet županija o sufinanciranju uređenja kabineta u 19 srednjih strukovnih škola. Tom je prigodom ministar naglasio važnost Programa poticanja obrazovanja i obuke kadrova u ugostiteljstvu i turizmu usmjerenog na stvaranje uvjeta za podizanje kvalitete hrvatskog turizma.

Prošle je godine pokrenut program potpora u obrazovanju kadrova u ugostiteljstvu i turizmu, tijekom koje je, za uređenje 34 kabineta u školama dodijeljeno nešto manje od 4,1 milijun kuna, a 38 gospodarskih tvrtki izrazilo je želju za sudjelovanje u Programu kroz sufinanciranje stipendija za zanimanja u ugostiteljstvu i turizmu, te 6 županijskih obrtničkih komora, naglasio je ministar Bajs.

U programu sudjeluje i Gospodarska škola koja je na temelju vlastitih izrađenih projekata već drugi put dobitnik sredstava za unapređenje obrazovanja ugostiteljsko – turističkih kadrova. U našoj su školi zahvaljujući dobivenim sredstvima Ministarstva turizma dosad preuređeni kuharski i konobarski praktikumi te učionica za hotelijersko – turističke tehničare. S novodobivenim sredstvima dodatno će se unaprijediti rad sa učenicima koji pohađaju obrazovanje u tim strukama. Potpisivanju ugovora u Križevcima bila je nazočna i ravnateljica Gospodarske škole gđa. Katica Kalogjera – Novak.

U ovoj je godini Ministarstvo turizma sufinanciralo i 19 škola za projekte promocije zanimanja u ugostiteljstvu i turizmu, za što je izdvojeno 406.400 kuna. Također, 17 gospodarskih tvrtki i 4 županijske komore potpisalo je sporazum o suradnji s Ministarstvom turizma za stipendije, što će donijeti još 262 nova stipendista.

Ministarstvo turizma je od županija u ovoj godini primilo 9 zahtjeva (ukupno 19 škola) za sufinanciranje uređenja kabineta, te je u tu svrhu izdvojilo 2,325.880 kuna.

Potpora zanimanjima u ugostiteljstvu i turizmu, naglasio je Želimir Janjić, državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, znači potporu popularizaciji ovih zanimanja, ali je i važan korak u podizanju kvalitete obrazovanja onih koji će sutra raditi u turizmu.

Program ima za cilj podići kvalitetu hrvatskog turizma kroz obrazovanje novih i stručno usavršavanje postojećih kadrova, ali i pojačati interes mladih za stjecanjem zanimanja u ugostiteljstvu i turizmu kroz podizanje standarda obrazovanja uređenjem kabineta za stručnu nastavu u školama.

Javni poziv za sudjelovanje u programu upućen je svim hotelima i turističkim agencijama zainteresiranim za sufinanciranje stipendija učenika/studenata za zanimanja u ugostiteljstvu i turizmu, Hrvatskoj obrtničkoj komori, odnosno županijskim obrtničkim komorama za sufinanciranje stipendija, te  županijama za sufinanciranje uređenja kabineta za praktičnu nastavu u srednjim strukovnim školama za zanimanja u ugostiteljstvu i turizmu.

Kriteriji i mjerila za sufinanciranje uređenja kabineta za stručnu nastavu u srednjim strukovnim školama u suradnji sa županijama uključuju ukupni broj učenika za zanimanja u turizmu i ugostiteljstvu, broj kabineta za stručnu nastavu, njihovo stanje i potrebe za dodatnim ulaganjima, te rezultate škole u posljednje dvije godine (specijalizacija škole, nastupi na natjecanjima, sajmovima ili drugim manifestacijama), a vrednuje se i turistička razvijenost županije. Županije koje su se odazvale pozivu, po potpisu Sporazuma, osiguravaju jednaki iznos za opremanje i uređenje kabineta u školama, kao i Ministarstvo turizma.