STIPENDIJE ZA ZANIMANJA U UGOSTITELJSTVU I TURIZMU

Autor: Administrator , 10. 12. 2009.

Hotelske tvrtke i obrtničke komore koje su se javile na javni poziv Ministarstva turizma za sudjelovanje u Programu obrazovanja i obuke kadrova u ugostiteljstvu i turizmu, sufinancirat će u školskoj godini 2009/2010. stipendije za 124 učenika i 12 studenata koji se obrazuju za zanimanja u ugostiteljstvu i turizmu.

Ministar turizma Damir Bajs potpisao je 9. prosinca ugovore o stipendiranju, temeljem sporazuma od lipnja ove godine, kojim su Ministarstvo turizma i predstavnici 14 gospodarskih tvrtki i 3 županijske obrtničke komore odlučili sufinancirati stipendije za zanimanja u ugostiteljstvu i turizmu.

Dodavši da Ministarstvo sufinancira 50 posto iznosa stipendija (ili do najviše 500 kuna po učeniku, a 800 po studentu) odnosno za to gospodarskom subjektu 'daje' do najviše 200 tisuća kuna, Bajs je važnim istaknuo i da tvrtke same određuju kome daju stipendije, jer kasnije imaju obvezu njihova zapošljavanja

Provedbu ovoga programa i njegove pozitivne efekte na povećanje zanimanja za obrazovanje u ugostiteljstu i turizmu, pozdravili su Slavko Faltak, predsjednik Obrtničke komore Međimurske županije, Gordana Fabris, direktorica tvrtke Rabac d.d. i Katica Kalogjera Novak, ravnateljica Gospodarske škole iz Varaždina.

Program koji je započeo 21. srpnja prošle godine rezultat je uspostave partnerskih odnosa s hotelijerima, tvrtkama i obrtničkim komorama, prema kojemu oni s Ministarstvom turizma osiguravaju stipendije učenika i studenata. U 2009. godini će Ministarstvo turizma za 136 novo potpisanih i za stipendije, po ugovorima potpisanim 2008. godine, izdvojiti ukupno 2,219.000 kuna.

Tvrtke koje ove godine potpisuju sporazume su: Rabac d.d. iz Rapca, Plava Laguna d.d. iz Poreča, Maistra d.d. iz Rovinja, Arenaturist d.d. iz Pule, Riviera Poreč d.d. iz Poreča, Maricom d.o.o. iz Paga, Dubrovnik Babin Kuk d.d. iz Dubrovnika, Salva Regina-Marija Bistrica d.o.o. iz Zagreba, Hotel Alan d.d. iz Starigrada Paklenica, Zlatni rat d.d. iz Bola, Hoteli Tučepi d.d. iz Tučepa, Hoteli Brela d.d. iz Brela, Sunce Koncern d.d. bluesun hotels&resorts iz Zagreba i Kamp Slatina d.o.o. iz Malog Lošinja.

Ovom prigodom su se kao budući partneri Ministarstva turizma odazvale obrtničke komore iz Primorsko-goranske, Varaždinske, Međimurske županije.

Program poticanja obrazovanja i obuke kadrova, pored stipendiranje učenika i studenata te uređenja kabineta za praktičnu nastavu u 2009. godini, po prvi put je uključivao i sufinanciranje troškova promocije turističkih i ugostiteljskih zanimanja za što je ove godine Ministarstvo turizma za 19 škola izdvojilo ukupno 406.400 kuna.

Promocija zanimanja u ugostiteljstvu i turizmu ocijenjena je vrlo uspješnom, jer se početkom školske godine 2009/10. u ova zanimanja upisalo čak 250 učenika više, a Ugostiteljsko-turističko učilište u Zagrebu svoju je upisnu kvotu popunilo već prvog dana upisa.

Program ima za cilj podići kvalitetu hrvatskog turizma kroz obrazovanje novih i stručno usavršavanje postojećih kadrova, ali i pojačati interes mladih za stjecanjem zanimanja u ugostiteljstvu i turizmu kroz podizanje standarda obrazovanja uređenjem kabineta za stručnu nastavu u školama. Ministarstvo turizma je u suradnji sa županijama sufinanciralo kabinete za praktičnu nastavu u srednjim strukovnim školama u omjeru 50% Ministarstvo turizma 50% županija.

Za uređenja 34 kabineta, prošle godine, te 18 kabineta ove godine, koji su svi uređeni u skladu s najvišim standardima, izdvojeno je ukupno oko 13 milijuna kuna.