Uz upoznavanje s nagrađenim školskim listom „Labos“ i prikazom rada u alatu CanvaPro nastavlja se "GoŠko"

Autor: Kristina Brezak, 7. 12. 2022.

Dvadesetak zainteresiranih učenika, knjižničara, voditelja novinarskih skupina, učitelja, nastavnika i profesora sudjelovalo je na on-line predavanju o razvijanju medijske pismenosti kroz rad na školskom listu gdje je predstavljen uspješan primjer srednjoškolskog lista te korisna vještina za uređivanje školskog lista, čime su prisutni dobili više znanja o planiranju i izradi školskog lista koristeći moderne digitalne alate.

Naime, Agencija za elektroničke medije podržala je projekt Gospodarske škole „Uz „GoŠko“ medijski su pismeniji svi: i učenici i odgojno obrazovni djelatnici“ koji će poboljšati medijska znanja i vještine učenika te odgojno obrazovnih djelatnika iz osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije.

S tom je namjerom, voditeljica novinarske skupine Lana Rušnov podijelila dugogodišnje uspješno iskustvo izrade srednjoškolskog lista „Labos“, zagrebačke Prirodoslovne škole Vladimir Prelog, kao i brojne korisne savjete oko pripreme i uređivanja tekstova. Inače, riječ je o školskom listu koji izlazi jednom godišnje zahvaljujući vrijednim i znatiželjnim mladim novinarima i njihovim učiteljima te već više od dvadeset godina predstavlja život ove škole. Tiska se na više od stotinjak stranica, a po simboličnoj ga cijeni rado kupuju i čitaju učenici.

-Izrada školskoga lista zajednički je rad i trud velikog broja ljudi. Voditelj Novinarske skupine uglavnom je profesor Hrvatskoga jezika koji mora okupljati i usmjeravati zainteresirane

Učenike. Zbog različitih pravila vezanih uz pandemijske uvjete članovi Novinarske

skupine trenutno se snalaze na različite načine WhatsApp grupa, mail, sastanci po hodnicima i Botaničkom vrtu škole – pojašnjava Lana, inače profesorica hrvatskoga jezika i književnosti ističući kako redovito na natjecanjima osvajaju brojne nagrade, pa je prošle godine, na natječaju Jutarnjeg lista „Labos“ izabran kao najbolji srednjoškolski list u državi, a svake godine sudjeluju i na Državnoj smotri Lidrano.

Pojasnila je i kako najprije određuju temu broja, pri čemu se u posljednje dvije godine tema nametala sama od sebe, s obzirom da su učenici i profesori bili opterećeni potresima, pandemijom i online nastavom. Prisutne je detaljno upoznala i s vrstama novinarskih tekstova kao što su vijest, intervju, reportaža i putopis, izvještaj, komentar, kritika, tematski članak, portret, anketa, a posebno je ukazala i na važnost upravljanja vremenom prilikom planiranja izlaska broja, posebno u dijelu kad se dođe do lekture, prijeloma teksta, koji predstavlja iznimno dugotrajan i zahtjevan proces, kao i samog tiska, za što je potrebno oko tjedan dana.

Obzirom da na području Varaždinske županije mali broj škola redovito izdaje vlastiti školski list, kao i da je u okviru projekta već nabavljena Canva Pro licenca, koja značajno olakšava stvaranje profesionalnih dizajna te njihovo dijeljenje, Iva Vukotić, mentorica i glavna urednica „GoŠko-a“ Gospodarske škole Varaždin, prikazala je korištenje ovog digitalnog alata u svrhu prijeloma i opreme. Istaknula je kako je riječ o intuitivno i jednostavnom alata s kojim se učenici, njih četvero koji uređuju list, vrlo lako koriste.

Pojasnila je kako na pripremi školskih lista Gospodarske škole trenutno radi 11 učenika i Vijeće učenika te 7 nastavnika. Školski list izlazi digitalno, ljetos je izdan treći broj, a zahvaljujući ovom projektu, sadrži šest strana posvećenih medijskoj pismenosti, koje su učenici sami pripremili, te će biti otisnut u 100 primjeraka.

U okviru projekta u lipnju je izdan jedan broj školskog lista Gospodarske škole Varaždin „GoŠko“ s temama iz područja medijske pismenosti, dok će idući izaći u prosincu. Osim toga, do kraja projekta održat će se radionica o pozitivnim i negativnim medijskim sadržajima te o tome kako izbjeći stereotipe u fotografiji, prvenstveno namijenjene učenicima, ali i odgojno obrazovnim djelatnicima iz osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije zainteresiranima za dodatna znanja, vještine i primjere dobre prakse.

Snimku predavanja o razvijanju medijske pismenosti kroz rad na školskom listu u okviru projekta Gospodarske škole - Uz „GoŠko“ medijski su pismeniji svi: i učenici i odgojno obrazovni djelatnici pogledajte ovdje.

Izvor: https://www.varazdinska-zupanija.hr/vijesti/projekt-gosko-nastavljen-uz-upoznavanje-s-nagradenim-skolskim-listom-labos-i-te-prikazom-rada-u-alatu-canvapro.html